Բաղդասարյան. Ընդդիմադիր դաշտը դատարկվում է, և կուտակայինը շատ լավ խոսափող է
Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակների նոր համակարգը որոշակի թերություններ ունի, նրա հանդեպ հավատ չկա, բայց պետք է իրագործել` վերանայելով մի շարք կետեր: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Վահրամ Բաղդասարյանը:
Կենսաթոշակային համակարգը, պատգամավորի խոսքով, չպետք է պարտադիր լինի. «Իշխանություններին անընդհատ մեղադրում են, որ երկարաժամկետ խնդիրներ չի լուծում, և կառավարություն համարձակ քայլեր չի անում, սակայն պետք է հավատանք կառավարության ծրագրին»,- ասաց պատգամավորը` ավելացնելով, որ ցանկալի կլիներ, որ մեր երկիրն այնպիսի իրավիճակում լիներ` համակարգը գործեր կամավոր սկզբունքով:
Կենսաթոշակային նոր համակարգի ներդրումից հետո, շարունակեց խոսքը պատգամավորը, գոյացած գումարների 60%-ը, ամենայն հավանականությամբ, մնալու է Հայաստանում, իսկ մնացած 40%-ը` երկրից դուրս է գալու:
Վ. Բաղադասարյանը չի կիսում այն տեսակետը, որ հասարակության մեծ մասը դեմ է օրենքին, ինչ վերաբերում է կուտակայինի հետ կապված բողոքներին և ցույցերին, պատգամավորը դա պայմանավորեց նրանով, որ «ընդդիմադիր դաշտը դատարկվում է», և կուտակայինը, ըստ նրա, շատ լավ խոսափող է:
«Ես ցույցերին չեմ տեսել 80% դեմ արտահայտվողներին: Կարծում եմ, որ ցույցերն այդքան էլ կապված չեն օրենքի հետ, պարզապես կան ուժեր, որոնք աշխատում են այդ ուղղությամբ»,- եզրափակեց խոսքը պատգամավորը:

Vahram Baghdasarian: Pension system should not be compulsory
The compulsory accumulative pension system has some shortcomings and it does not enjoy public trust, nevertheless, it should be introduced after some of the law provisions are reviewed, the deputy of Republican Party of Armenia (HHK) parliamentary faction Vahram Baghdasarian told reporters today.
In his words, a pension system should not be compulsory. “The authorities are constantly accused that they do not solve long-term problems and that the government does not take decisive steps, but we should trust the government program. A situation, in which the system would function on a voluntary basis in the country, is desirable,” the deputy noted.
In all likelihood, about 60% of funds will remain in Armenia following the system’s introduction, he said.
At the same time V. Baghdasarian does not believe that the majority of citizens are opposed to the law on the new pension system. As regards the current protests, they are conditioned by the fact that that ‘the opposition ranks are dwindling’, while the pension theme creates a ‘good rostrum’.
“I did not see 80% of citizens at those protest actions. I think the rallies are not related to the law. There are just forces working in this direction,” V. Baghdasarian said.