Վ. Այվազյան. Ո՛չ ռուսամետ պետք է լինել և ո՛չ եվրոպամետ, այլ` հայամետ
ԱՊՀ երկրների հետ արտաքին առևտուրը 38 տոկոս է, իսկ Եվրոպական երկրների հետ՝ 42 տոկոս. ԵՄ երկրներ է արտահանվում պղնձի և մոլիբդենի խտանյութ, ոսկի, իսկ ԱՊՀ երկրներ՝ լայն սպառման ապրանքներ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Այվազյանը:
Նա հիշեցրեց, որ 70 տարի Հայաստանը օրգանապես կապված էր ԱՊՀ երկրների հետ, իսկ ներկայումս Հայաստան ուղղվող տրանսֆերտների 80 տոոկսը գալիս է Ռուսաստանից: «Հայաստանը Ռուսաստանին այնքան է պետք, որքան Ռուսաստանը Հայաստանի, այնպես չի, որ մենք այլընտրանք չունենք»,- վստահ է պատգամավորը:
Վարդան Այվազյանը նաև անդրադարձավ ՄՄ-ին միանալուց հետո ապրանքախմբերի հնարավոր գնաճին, նշելով, որ կաթնեղենն ու հացը չեն թանկանալու, իսկ օրինակ «տասնհինգ տարվա օփելը» կթանկանա, սակայն ՄՄ-ին միանալուց կմեծանան Հայստանի ապրանքաշուկաները, աշխատանքի շուկաները. «Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունները կմեծանան»,- վստահ է Վարդան Այվազյանը:
Պատգամավորը նաև այն կարծիքին է, որ պետք չէ լինել ո՛չ ռուսամետ և ո՛չ էլ եվրոպամետ, այլ պետք է լինել հայամետ:

Trade with CIS countries accounts for 38% of Armenia’s foreign trade, while trade with European countries accounts for 42%, the deputy of HHK faction Vardan Aivazian said at a meeting with journalists today. Armenia exports copper and molybdenum concentrates to EU countries and consumer goods to CIS countries, according to the deputy.
He reminded those present that Armenia has been connected with CIS countries for 70 years and 80% of remittances come into Armenia from Russia. “Armenia needs Russia just as Russia needs Armenia,” he noted.
V. Aivazian also commented the possible rise in prices of some goods after Armenia’s entry into the Customs Union. According to him, prices of dairy products and bread will not rise, while, for example, the price of ‘a 15-year-old Opel’ will go up. Yet the labor and export markets will expand as a result of entry into the Customs Union, V. Aivazian said.