Facebook-ը օգտատերերի սիրավեպի մասին կիմանա դրանից 3 ամիս առաջ
Սոցիալական կայքերը հնարավորություն կտան «գուշակություններ» անել մյուս օգտատերերի սիրային հարցերի վերաբերյալ:
Ըստ Vesti-ru-ի՝ մշակվել են ալգորիթմներ, որոնք թույլ կտան կանխագուշակել, թե երբ երկու օգտատիրոջ միջև սիրավեպ կսկսվի: Ընդ որում, սոցկայքը «կիմանա» զարգացող զգացմունքների մասին նույնիսկ այն ժամանակ, երբ զույգը նույնսիկ չի սկսել հանդիպել:
Facebook-ի վերլուծաբան Կառլ Դուիկը պնդում է, որ կարող է կանխատեսել «սերը» հարաբերությունների պաշտոնական մեկնարկից երեք ամիս առաջ: Գլխավոր չափորոշիչը, ըստ նրա, գրառումներն են, որ օգտատերերը հրապարակում են իրենց էջերում: Նա նշում է, որ կարգավիճակի փոփոխությունից մոտ 100 օր առաջ հրապարակումների թիվը կտրուկ ավելանում են:
Դուիկը վերլուծել է 460 000 զույգի տվյալ և 18 միլիոն գրառում: Պարզվել է, որ սիրավեպի ավարտից հետո գրառումների թիվը կտրուկ նվազում են:
Դուիկը կարծում է, որ վերլուծության շնորհիվ կարող է կանխատեսել նաև զույգի բաժանումը: Նա պնդում է, որ բաժանումից երկու օր առաջ զույգերը ակտիվ շփվում են Facebook-ի միջոցով: Բաժանումից որոշ ժամանակ անց նրանք երբեմն մեկնաբանություներ են գրում միմյանց գրառումների տակ ու, ուրպես կանոն, չեն վիճում, խոսում են դրական երևույթների մասին:
Նշենք, որ Facebook-ի վերլուծական վիճակագրությունը վաղուց համարվում է վստահելի միջոց օգտատիրոջ ինքնությունը պարզելու համար: Վերջերս բրիտանացի գիտնականները հայտարարեցին, որ ստեղծել են համակարգչային ծրագիր, որը թույլ է տալիս վերլուծել «լայքերը»: Այս ինֆորմացիայի շնորհիվ ծրագիրը կարող է որոշել օգտատիրոջ ոչ միայն տարիքն ու IQ-ն, այլ նաև սեռական կողմնորոշումն ու հետաքրքրությունները:

Facebook может предсказать романы между пользователями
По социальным сетям можно, оказывается, «погадать на любовь». Разработаны алгоритмы, которые могут с высокой степенью вероятности предсказать, когда между двумя пользователями начнутся романтические отношения. Причем соцсеть «знает» о назревающих чувствах даже до того, как пара начнет встречаться.
Аналитик из Facebook Карл Дуик утверждает, что может предсказать любовь минимум за три месяца до «официального» начала отношений. Главным критерием определения является динамика количества постов, которые пользователи публикуют в своей «Хронике». Приблизительно за 100 дней до выставления статуса отношений количество постов начинает резко увеличиваться.
Приблизительно за 12 дней до формирования пары - в этот момент пользователи меняют свой статус в соцсети с «Одинокий» на «Состою в отношениях» - этот уровень достигает пика. Дуик проанализировал анонимные данные 460 000 пар и около 18 миллионов постов в соцсети. Выяснилось также, что после начала романа количество постов снижается, однако их тон становится более нежным.
«Мы наблюдаем пик в 1,67 постов в день за 12 дней до начала отношения, самое низкое количество отправленных постов - 1,53 - на 85-й день отношений. Возможно, пары в это время решают проводить больше времени вместе и онлайн-общение заменяется физическим«, - пишет исследователь.
Дуик пришел к выводу, что при помощи анализа можно проанализировать и разрыв отношений. За два дня до того, как пара разойдется, люди активно общаются при помощи Facebook. После расставания они время от времени еще пишут комментарии под постами друг друга, при этом обычно не ругаются, а говорят позитивные вещи.
Напомним, что статистический анализ Facebook уже давно считается могучим способом определить личность пользователя. Не так давно британские ученые создали компьютерную программу, способную анализировать «лайки», поставленные пользователями Facebook. На основании этой информации приложение способно определить не только возраст пользователя и его IQ, но даже его сексуальную ориентацию и интересы.