«Առանց կնիքի անձնագրով». Ադրբեջանում մի հիշատակեք ԼՂՀ այցելության մասին
Այցելույթունը որոշ երկրներ կարող է խոչնդոտ դառնալ ճամփորդության համար, կամ կարող է «ապացույց» դառնալ դատարանում հենց ձեր դեմ: Օրինակ, հակացուցված է Վրաստան մեկնել Աբխազիայից, Ադրբեջան՝ Լեռնային Ղարաբաղից, Սերբիա՝ Կոսովոյից:
Անձնագրում «սև պիտակը» կարող է հանգեցնել տուգանքի, արտաքսման կամ, նույնիսկ, ազատազրկման: «Моя Планета»-ն այս անգամ անդրադարձել է սահմանային նրբություններին, որոնք, ըստ նյութի հեղինակների, պետք է իմանալ հակամարտություն ոնեցող պետություններ այցելությունների ժամանակ: Ինչպես արդեն նշվեց, այս նյութում անդրադարձ կա նաև Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին, որը ներկայացվում է որպես առանձին պետություն:
Իսրայել-Արաբական պետություններ
Մինչև վերջերս արգելվում էր իսրայելական կնիքով այցելել արաբական մի շարք երկրներ՝ Սաուդյան Արաբիա, Իրան, Քուվեյթ, Լիբիա, Պակիստան, Սիրիա, Սուդան և այլն: Սակայն այժմ ամեն ինչ այլ է. իսրայելցի սահմանապահները դադարել են կնիք դնել օտարերկրացիների անձնագրերի մեջ, փոխարենը տրամադրվում է առանձին թերթիկ, որի վրա լինում է տեղեկություն մուտքի ու ելքի վերաբերյալ, և այլևս խոչնդոտ չկա արաբական որևէ երկիր մեկնելու համար:
Հայաստան-Ադրբեջան
Նյութի հեղինակները գրում են, որ այս երկու պետությունների սահմանը փակ է: Եթե Ադրբեջան այցելողի անձնագրում Հայաստան այցելության մասին վկայող կնիք կա, ապա բարդությւոններ կարող են լինել. տուգանք, երկար բացատրական զրույցներ, խուզարկություն, վտարում: Նշվում է, որ 2013 թվականին Ադրբեջանի մաքսատան աշխատակիցները վտարեցին ռուս լրագրողին` նրա անձնագրում Հայաստան ժամանելու կնիքի առկայության պատճառով:
Հետևություն. Խնդրեք սահմանապահին կնիք չդնել անձնագրում, փոխարենը տալ լրացուցիչ թերթիկ: Կամ սկզբում այցելեք Ադրբեջան, այնուհետև Հայաստան, որտեղ նման սահմանափակումներ չկան:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն-Ադրբեջան
Եթե անձնագրում ԼՂՀ այցելության կնիքի հայտնաբերվի, ապա այցելուն Ադրբեջանի սահմանին խնդիրներ կունենա: Նշվում է, որ Ղարաբաղում Ռուսաստանի քաղաքացիների անձնագրերում կնիք չեն դնում: Կարիք չկա Ադրբեջանում գտնվելու ընթացքում հիշատակել ԼՂՀ այցելության մասին: Նաև նշվում է, որ ռուսների համար ԼՂՀ այցելության վիզա չի պահանջվում:
Աբխազիա և Հարավային Օսիա-Վրաստան
Վրաստանը Աբխազիան և Հարավային Օսիան համարում է օկուպացված տարածք, այդ պատճառով մուտքը այստեղից համարվում է անօրինական: Հետևանքները կարող են լինել տուգանքից մինչև ազատազրկում: Նշվում է, որ Ռուսաստանից Հարավային Օսիա մեկնողները պետք է իմանան, որ «Գանտիադի-Ադլեր» ու «Ռոքի-Ստորին Զարամագ» մաքսակետերը համարվում են անօրինական, եթե հետո մեկնելու եք Վրաստան, ապա իմացեք, որ կարող եք հայտնվել բանտում՝ 3-5 տարով: Օրենքի հետ խնդիրներից խուսափելու համար Աբխազիա և Հարավային Օսիա հարկավոր է այցելել ռուսական անձնագրով (չնայած սահմանապահները կնիքի չեն դնում), իսկ Վրաստան՝ օտարերկրյա անձնագրով:
Կուբա-Ամերիկա
1962 թվականից գործող էմբարգոյի պատճառով ամերիկացիներին արգելված է այցելել Կուբա, նաև բոլոր տեսակի առևտրային հարաբերություննեը այս երկրի հետ: Եթե դուք զբոսաշրջիկ եք Ռուսաստանից և պլանավորում եք ԱՄՆ այցելել Կուբայից հետո, ապա խուսափեք բոլոր տեսակի կնիքներից: Որպես կանոն, կուբացի սահմանապահները կնիք չեն դնում փաստաթղթերում: Խուսափեք ձեզ հետ վերցնել կուբայական հուշանվերներ: Այցելությունը հնարավոր է երրորդ երկրի միջոցով:
Կուբայի տարածքում արգելվում է վճարել ամերիկյան քարտով կամ դոլարով: Դրանք կարող են բռնագրավվել:
Կոսովո-Սերբիա
Սերբիան Կոսովոյի Հանրապետությունը համարում է իր տարածքը, որը դուրս է եկել հսկողությունից, և չի ընդունում Կոսովո այցելոողների անձանգրերում դրվող կնիքը: Նախկինում Կոսովոյի կնիքը առ ոչինչ էր ճանաչվում, բայց այժմ Կոսովոյից այցելությունը համարվում է անօրինական, արդյունքում` կարող է լինել տուգանք, արտաքսում:
Կիպրոս. Հունական ու թուրքական հատվածներ
Կիպրոսը բաժանված է երկու մասի՝ Կիպրոսի հունական և Կիպրոսի թուրքական հատվածների: Եթե ձեր անձնագրում Էրջան» օդանավակայանի կնիք կա, ապա հույն սահմանապահները թույլ չեն տա մտնել հունական հատված: Բացառություն կարող է լինել միայն շենգենյան արտոնագրի դեպքում: Հունականից թուրքական մաս կարոք եք մեկնել առանց որևէ խնդրի:

Избегайте штампа в паспорте
Штамп о посещении некоторых стран может стать помехой для путешествия в другое государство и даже стать «уликой» против вас на суде. Например, считается противозаконным въезжать в Грузию через Абхазию, в Азербайджан из Нагорного Карабаха, в Сербию из Косова. «Черная метка» в паспорте может повлечь штраф, депортацию или даже уголовный срок. «Моя Планета» расскажет о пограничных тонкостях, которые необходимо знать туристам для беспрепятственного путешествия через конфликтующие государства.
Израиль — арабские государства
До недавнего времени въезд с израильским штампом был запрещен во многие арабские страны: в Саудовскую Аравию, Иран, Кувейт, Ливан, Ливию, Пакистан, Сирию, Судан и др. Однако сейчас все гораздо проще: израильские пограничники перестали ставить штампы в загранпаспорта, выдавая вместо них вкладыш — вы отдаете его при вылете и спокойно летите в любую арабскую страну.
Армения — Азербайджан
Граница между этими государствами закрыта. При въезде в Азербайджан с отметкой о посещении Армении могут возникнуть сложности: штраф, долгая разъяснительная беседа, обыск или даже отказ во въезде. В 2013 году азербайджанские пограничники депортировали российского журналиста Милрада Фатулаева из Баку, обнаружив в его паспорте штамп о пребывании в Армении. Выход: попросить пограничников не ставить штамп в загранпаспорт, а выдать дополнительный вкладыш. Или путешествовать сначала в Азербайджан, а потом в Армению, где нет подобных ограничений.
Нагорный Карабах — Азербайджан
Если в паспорте окажется отметка о посещении Нагорного Карабаха, въезд в Азербайджан будет осложнен. Впрочем, обычно никаких отметок в Карабахе россиянам не ставят. Не стоит также упоминать о посещении непризнанной Нагорно-Карабахской Республики, иметь при себе путеводители и другие «улики», иначе неизбежны проблемы с таможенниками. Виза для посещения самопровозглашенной НКР россиянам не нужна.
Абхазия и Южная Осетия — Грузия
Грузия считает Южную Осетию и Абхазию своими оккупированными территориями, поэтому въезд в страну непосредственно из этих республик расценивается как нелегальный. Последствия серьезные: от штрафа до заключения под стражу. Тем, кто едет в Абхазию или Южную Осетию из России, необходимо помнить, что таможенные пункты КПП «Гантиади — Адлер» (Абхазия) и «Рок — Нижний Зарамаг» (Цхинвали) считаются незаконными и, если вы отправитесь потом в Грузию, можно попасть в тюрьму на срок от трех до пяти лет. Чтобы избежать проблем с законом, в Абхазию и Южную Осетию следует ездить по российскому паспорту (хотя пограничники и не ставят отметок), а в Грузию — по загранпаспорту.
Куба — Америка
Из-за эмбарго, введенного Америкой на торговлю с Кубой в 1962 году, американцам и всем, кто подлежит юрисдикции США, запрещены поездки на Кубу, как и любые торговые отношения с этой страной. Поэтому, если вы имеете грин-карту или планируете получить гражданство США, стоит избегать отметок в загранпаспорте о посещении острова свободы. На практике кубинские пограничники штампов не ставят, выдавая визу отдельно — однако лучше об этом дополнительно попросить (были случаи, когда штамп все же ставили). Также не стоит везти с собой в США кубинские сувениры — их могут изъять американские таможенники, возможен даже штраф. Транзит возможен через третью страну (например, через мексиканский Канкун). На территории Кубы нельзя расплачиваться картой американского банка и долларами — карта и деньги могут быть конфискованы.
Косово — Сербия
Сербия считает Республику Косово своей территорией, вышедшей из-под контроля, и не признает отметок в паспорте, которые ставят пограничники в Косове. Раньше штамп Косово аннулировался пограничниками Сербии, но с недавних пор сербы расценивают въезд из Косово как незаконный переход границы, вследствие чего возможен штраф и даже депортация из страны. Выход — въезжать через третье государство, например Черногорию или Македонию. Для россиян Сербия является безвизовой, а в Косове с 1 июля 2013 года требуется виза.
Кипр: греческая и турецкая части
Кипр и его столица поделены надвое: греческая Республика Кипр не признает самопровозглашенную Турецкую Республику Северного Кипра, и если у вас в паспорте стоит штамп о прилете в нелегальный аэропорт Эрджан, то в греческую часть вас не пустят. Исключение может быть сделано лишь для обладателей Шенгена. В турецкую часть из греческой можно путешествовать без помех.