Շփման գծում ԵԱՀԿ դիտարկումն անցել է առանց միջադեպերի
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Մարտակերտ-Թարթառ ճանապարհահատվածում: Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Եվգենի Շարովը (Ուկրաինա) և Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա), ինչպեն նաև ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկման խմբի մեջ մտնում էին ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն (Չեխիա) և Ուիլյամ Պրայորը (Մեծ Բրիտանիա):

OSCE monitoring held in accordance with agreed schedule
In accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno-Karabakh Republic, the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Mission today conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan in the Martakert-Terter road section, according to the NKR MFA.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by Yevgeny Sharov (Ukraine) and Khristo Khristov (Bulgaria), field assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, and by Office staff member Peter Svedberg.
From the opposite side, the monitoring was held by Ambassador Andrzej Kasprzyk, Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, and his field assistants Jiri Aberle (Czech Republic) and William Pryor (Great Britain).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule, and no violation of the ceasefire agreement was recorded.