Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է բրիտանացի խորհրդարանականներին
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է Միջխորհրդարանական միությունում բրիտանական խմբի պատվիրակությանը` խմբի ղեկավար Ջոն Ուիթինգդեյլի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին Համայնքների պալատի անդամներ Սթիվեն Փաունդը, Մայք Գեյփսը, Հերիեթ Բոլդուինը, Լորդերի պալատի անդամներ Լորդ Ֆոլկները և Բարոնուհի Հուփերը։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանը նախարար Նալբանդյանը բարձր է գնահատել ՄԹ խորհրդարանականների ներդրումը հայ-բրիտանական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման գործում։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի անդամները վստահեցրել են, որ շարունակելու են ջանքերը Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև համագործակցության առավել սերտացման ուղղությամբ։
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-բրիտանական հարաբերությունների՝ հետագա զարգացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը, Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցությունը: Այդ համատեքստում կարևորվել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որպես երկկողմ կապերը խթանելու արդյունավետ միջոց, և անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանական բարեկամության խմբերի գործունեությանը:
Նախարար Նալբանդյանը հյուրերին է ներկայացրել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրների լուծման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները, ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերը:

Edward Nalbandian meets with British MPs
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian received today a delegation of the British Group of the Inter-Parliamentary Union led by John Whittingdale.
According to Armenian Foreign Ministry, E. Nalbandian highly appreciated the contribution of the British parliamentarians to the development of Armenia-UK relations.
For their part, the members of the British Parliament assured him that they will make efforts to deepen the cooperation between Armenia and the United Kingdom.
Issues related to the steps towards further development of Armenia-EU and Armenia-UK relations were discussed. In this context the interlocutors attached importance to the inter-parliamentary cooperation as an effective tool to boost the bilateral ties. The activities of the parliamentary friendship groups were addressed as well.
Minister Nalbandian briefed the guests on the priorities of the Armenian foreign policy, Armenia’s position on the settlement of a number of regional and international issues, as well as the efforts of Armenia and the international community for a peaceful resolution of the Karabakh conflict.