Հայ Եկեղեցին դեմ է Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի հայցով ՄԻԵԴ վճռին
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր մտահոգությունն է արտահայտել 2013 թ. դեկտեմբերի 17-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ)` Դողու Փերինչեքի գործով ընդդեմ Շվեյցարիայի կայացրած անընդունելի վճռի առիթով: Այս մասին ասված է Մայր աթոռի մամլո դիվանի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Այս առնչությամբ Նորին Սրբությունը նամակ է հղել Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահ Դիդիեր Բուրխալտերին` հանուն Հայ Եկեղեցու և աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի ընդվզում հայտնելով ՄԻԵԴ վնասակար որոշման դեմ, որը սպառնալիք է ցեղասպանությունների պարագային արդարության վերականգնման և ազգերի միջև խաղաղության ու փոխադարձ հարգանքի հաստատման համար: Զորակցություն հայտնելով այս հարցում համընդհանուր ընդվզմանը` Վեհափառ Հայրապետը Շվեյցարիայի կառավարությանը` մասնավորապես Արդարադատության նախարարությանը, հորդորել է բողոքարկել այս որոշումը: Ամենայն Հայոց Հայրապետը կոչ է արել բարի կամքի տեր մարդկանց և պետություններին` այս առնչությամբ իրենց կեցվածքն արտահայտելու Ցեղասպանության մերժողականության դեմ` հանուն խտրականության ու անհանդուրժողականության վերացման և ընդդեմ մարդկության հանցագործությունների կանխման:
Այս կապակցությամբ Նորին Սրբությունը պաշտոնական գրություն է հղել Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վեր. դոկտ. Օլավ Թվայթին` հորդորելով Խորհրդի անդամ Եկեղեցիներին իրենց ձայնը բարձրացնել ընդդեմ աղետաբեր այս վճռի` ի պաշտպանություն Շվեյցարիայի, ինչպես նաև Կաթոլիկ Եկեղեցու Շվեյցարիայի եպիսկոպոսների ժողովի նախագահ Մոնսինյոր Մարկուս Բյուխելին:

Catholicos of All Armenians Karekin II expressed concern over the inadmissible judgment that the European Court of Human Rights made on December 17, 2013 in the Perincek v. Switzerland case.
According to Information Services of the Mother See of Holy Etchmiadzin, Catholicos Karekin II sent a letter to Swiss President Didier Burkhalter, expressing protest of the Armenian Apostolic Church and all the Armenians against the ECHR’s ruling. Karekin II noted that the ruling endangers the restoration of justice concerning genocides and the establishment of peace and mutual respect among the peoples.
Catholicos of all Armenians called upon the Swiss government, in particular Justice Ministry, to appeal against that decision. He also urged states to express their position on the issue of denial of the Armenian Genocide with the aim of eliminating discrimination and intolerance and preventing crimes against humanity.
Catholicos Karekin II also sent an official message to Secretary General of the World Council of Churches Olav Fykse Tveit, urging members of the World Council of Churches to express their protest against the dangerous ruling of the ECHR and in defense of Switzerland.