Մշակվելու է Հայաստանի ազգային բրենդը
Այսօր գործադիրը հավանություն է տվել Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավման 2014թ. միջոցառումների ծրագրին, որի իրականացմամբ պետք է զգալիորեն բարձրանա երկրի ընդհանուր մրցունակությունը: Ձեռնարկվելիք միջոցները նպաստելու են բիզնես սկսելու և զարգացնելու համար պահանջվող վարչարարական ընթացակարգերի պարզեցմանը, փոքր և միջին ձեռնարկությունների արագ աճի խթանմանը, հարկային և մաքսային հավասարակշռված քաղաքականության իրականացմանը:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել առաջիկա 4 ամսվա ընթացքում համալիր ծրագիր կազմել և այդ փաստաթղթում ընդգրկել նշված հարցի քննարկմանը նվիրված վերջին խորհրդակցության ժամանակ արված առաջարկությունները:
Հայաստանի ազգային բրենդը մշակելու և համաշխարհային հանրությանը ներկայացնելու նպատակով կառավարությունը լրացում է կատարել իր նախկին որոշումներից մեկում և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը հատկացրել 62 մլն դրամ: Նախարարին հանձնարարվել է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հետ կնքել դրամաշնորհային պայմանագիր` ծրագրի իրականացման համար պահանջվող գումարի մնացած մասը` 225 հազար ԱՄՆ դոլարը, այլ աղբյուրներից ապահովելու պայմանով:

Armenia’s national brand to be developed
The Armenian government approved today the 2014 program of business environment improvement measures. The program is aimed at enhancing Armenia’s overall competitiveness. The measures will enable to simplify administrative procedures for starting and developing a business, promote rapid growth and implement a balanced tax and customs policy.
Prime Minister Tigran Sargsyan stressed the importance of working out a complex program in the next four months and including the proposals made at the recent discussion of the issue into that program.
The government made an amendment to one of its previous decision and allocated 62 million drams to Economy Ministry for the development of Armenia’s national brand and its presentation to the global community. The minister was instructed to sign a grant agreement with Armenia’s National Competitiveness Foundation on condition that the remaining part of the sum for the program’s implementation – $225 thousand will be received from other sources.