Ուղերձ. Փետրվարի 20-ն արցախցիների համար խորհրդանշում է անկախ ապրելու կամքը
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ այսօր հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով, որտեղ ասված է.
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ:
Փետրվարի 20-ը մեր ժողովրդի պատմության մեջ մտավ որպես մի տոն, որը խորհրդանշում է արցախցիների ազատատենչ ոգին, հայրենի երկրում ազատ ու անկախ ապրելու և սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու անսասան կամքը: Այդ օրինական, խաղաղ ու արդարացի պահանջին ի պատասխան Ադրբեջանը սանձազերծեց կոտորածներ ու բռնի տեղահանություններ և մեր նորանկախ պետությանը ներքաշեց արյունահեղ պատերազմի մեջ: Դա չափազանց ծանր ու դժվարին տարիներ էին Արցախի կյանքում: Դիմակայելով անասելի զրկանքների ու փորձությունների, կրելով անդառնալի կորուստներ` մեր ժողովուրդը պահ անգամ չերկմտեց ու չընկճվեց, այլ իր քաջ զավակների կյանքի գնով, աշխարհասփյուռ քույրերի ու եղբայրների միասնականության ու սխրանքի շնորհիվ կարողացավ պաշտպանել հայրենի հողը: Հայրենիքի նվիրյալների հիշատակը միշտ վառ կմնա մեր սրտերում և սերունդների հիշողության մեջ:
Անցած տարիները եկան ապացուցելու, որ մեր ընտրած ուղին ճիշտ է ու անշրջելի: Արցախահայությունը շարունակում է կառուցել միջազգային նորմերին ու չափանիշներին համապատասխան ժողովրդավարական պետություն, շարունակում է շենացնել գյուղերն ու քաղաքները, կառուցել նոր ճանապարհներ ու ջրատարներ, բնակարաններ ու հիվանդանոցներ, դպրոցներ ու մանկապարտեզներ, օրեցօր բարելավել մարդկանց կենսապայմանները:
Թանկագին արցախցիներ,
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս այս հիշարժան տոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, բարօրություն և նոր հաջողություններ ու հաղթանակներ` ի փառս մեր հերոսական ժողովրդի և Արցախի Հանրապետության»:

President of NKR: The chosen path was correct and irreversible
President of Nagorno-Karabakh Republic Bako Sahakian has issued an address in connection with Artsakh Revival Day.
On behalf of the Artsakh authorities and myself, I cordially congratulate you on Artsakh Revival Day.
“February 20 has entered the history of our nation as a day that symbolizes the freedom-loving spirit of the people of Artsakh, their steadfast will to live freely and independently on their native land, determine their own destiny.
But in response to that legitimate, peaceful and just demand, Azerbaijan carried out massacres and deportations, plunging our newly-independent country into a bloody war. Those years were extremely hard and difficult in the life of Artsakh. Resisting to incredible hardship and ordeals, suffering irrevocable losses, our nation was never disappointed and did not retreat. On contrary, at the cost of its brave sons, due to the unity and heroism of its sisters and brothers worldwide, it was able to defend the native land. The memory of the Fatherland’s devotees will always remain bright in our hearts and in the minds of generations to come.
The passed years have proved that the chosen path was correct and irreversible. The Armenians of Artsakh continue to build a democratic state that meets international norms and standards, make their villages and towns prosperous, build new roads and water pipelines, buildings and hospitals, schools and kindergartens, and steadily improve the nation’s living conditions.
Dear people of Artsakh!
I once again congratulate us all on this memorable holiday and wish peace, great health, prosperity, new success, and victories for the glory of our heroic people and the Republic of Artsakh,” the message says.