Էշթոն. Իրանի և «5+1 խմբի» հանդիպումն անցել է կառուցողական մթնոլորտում
Իրանի և «5+1 խմբի» հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա մարտի 17-ին: Այդ մասին, իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ, հայտարարել է ԵՄ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը:
Իրանական աղբյուրի հաղորդմամբ՝ Վիեննայում Իրանի և «5+1» խմբի միջև տեղի ունեցած եռօրյա բանակցությունների ավարտից հետո այսօր առավոտյան հայտարարությամբ են հանդես եկել ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը և ԵՄ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը:
Էշթոնը, ամփոփելով Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ տեղի ունեցած եռօրյա բանակցությունները, նշել է. «Բանակցությունները անցան կառուցողական մթնոլորտում, սակայն դեռ շատ անելիքներ կան. Մեր գործը հեշտ չի լինելու, բայց մենք լավ ենք սկսել»:
Իրանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարն էլ, անդրադառնալով միջուկային խնդրի շուրջ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև վերջնական համաձայնության ձեռք բերմանը, մասնավորապես նշել է. «Առջևում շատ անելիքներ կան, դժվար աշխատանք է լինելու, սակայն երկու կողմն էլ զգում է, որ այդ դժվար գործն իրականացնելու համար լավ սկիզբ է դրվել»:
Իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալությունը, հղում կատարելով ռուսական ԶԼՄ-ներին, նշել է, որ ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռիբակովը հայտարարել է, թե բանակցող կողմերի միջև քաղաքական կամքի դեպքում հնարավոր է, որ մինչև 2014թ. հուլիս ամիսը Իրանի միջուկային խնդրի վերաբերյալ համապարփակ համաձայնություն կկայանա:

В Вене 17 марта начнется очередной раунд переговоров «шестерки» с Ираном
Очередной раунд переговоров Ирана и группы «5+1» по иранской ядерной проблеме пройдет 17 марта в Вене. Как передает иранское информационное агентство «ФАРС», об этом сообщила Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон.
Согласно информации, сегодня по окончанию прошедшего18-20 февраля в Вене очередного раунда переговоров Ирана и «шестерки» с заявлением выступили глава МИД ИРИ Мохаммад Джавад Зариф и глава дипломатии ЕС Кэтрин Эштон.
К.Эштон, подводя итоги трехдневных переговоров «шестерки» и Ирана по ядерной проблеме, отметила: «Переговоры прошли в конструктивной атмосфере, однако предстоит сделать еще многое. Нам предстоит трудная работа, но у нас хороший старт».
А глава иранского внешнеполитического ведомства, обратившись к заключению между Ираном и «шестеркой» всеобъемлющего соглашения по решению иранской ядерной проблемы, в частности отметил: «Предстоит большая и трудная работа, однако стороны чувствуют, что дан хороший старт для реализации этого трудного дела».
В свою очередь, как передают российские СМИ, заместитель министра иностранных дел России Сергей Рябков отметил, что при сохранении политической воли сторон переговоров всеобъемлющее соглашение по ядерной проблеме Ирана возможно заключить до 20 июля 2014 года.