Քաղաքագետ. Ականատես ենք լինում Ուկրաինա պետության կոլապսին
Այսօր բոլորս ականատես ենք Ուկրաինա պետության կոլապսին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ ավելացնելով, որ երկրում իսպառ բացակայությում է վերահսկողությունը.
«Մենք տեսնում ենք իշխանությունների ոչ կոմպետենտություն, փողոցային բողոքների և ընդդիմադիր առաջնորդների կողմից Մայդանի անվերահսկելիություն, որոնք բերել են պետության ճգնաժամին: Ուկրաինայում այսօր փլուզվում է ոչ միայն իշխանությունը, այլև՝ պետական կառույցը»,- ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Քաղաքագետի խոսքով՝ Ուկրաինան տարածաշրջանում առանցքային երկիր է ու դրա ճակատագրից շատ բան է կախված.
«Կճնշե՞ն տանկերով Մայդանը, թե չե՞ն անի, սա արդեն մեծ նշանակություն չունի, քանի որ Ուկրաինայում չկա բավարար ռեսուրս բոլոր շրջաններ տանկեր դուրս բերելու և երկրի բոլոր մայդանները ճնշելու»,- ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ ավելացնելով, որ ուկրաինական դեպքերն որոշ տարբերություններով նման են Մերձավոր Արևելքում ծավալվող իրադարձություններին:

Искандарян: На Украине полностью отсутствует контроль
«Сегодня мы становимся свидетелями коллапса на Украине», заявил журналистам политолог Александр Искандарян. По его словам, в стране полностью отсутствует контроль.
«Мы видим некомпетентность власти, отсутствие контроля Майдана со стороны оппозиционных лидеров, что привело к кризису ситуации. На Украине сегодня рушится не только власть, но и государственная система», - сказал А.Искандарян.
По его словам, Украина – ключевая страна в регионе, и от ее судьбы многое зависит.
«Уже не имеет особого значения, подавят ли Майдан танками, или нет, поскольку на Украине не достаточных ресурсов, чтобы вывести танки во все районы и подавить все майданы страны. События на Украине в некоторой степени похожи на события на Ближнем Востоке», - сказал А.Искандарян.