Սիրիահայ. ՀՀ-ում վաճառականությամբ զբաղվելն ավելի ձեռնտու է, քան արտադրելը
Հայաստանում վաճառականությամբ զբաղվելը ավելի ձեռնտու է, քան տեղում արտադրելը: Այսօր Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի հրավիրած հասարակական խորհրդի նիստի ժամանակ ասաց Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոնի փոխտնօրեն Ալեքսան Քարադանայանը:
Նա նաև նշեց, որ Սիրիայում այլ մրցակցություն էր, Հայաստանում` այլ: Սիրիայում բնակչությունը շատ էր, ու թվում էր՝ դա խնդիր է, սակայն սիրիահայերը տեղափոխվելով Հայաստան հասկացել են, որ փոքր շուկայում բիզնեսով զբաղվելը կամ սկսելն ավելի դժվար է: «Հայաստանյան բիզնես խճանակարում` ավելի քիչ սպառողների մեջ շատ ավելի դժվար է մեր տեղը գտնել»:
Սիրիայում պետությունը նոր բիզնես սկսողներին առանց տոկոսի վարկեր էր տրամադրում և 3-5 տարով ազատում էր հարկերից, իսկ Հայաստանում ՓՄՁ ԶԱԿ-ը 4 տոկոսով է վարկեր տրամադրել սիրիահայ գործարարներին:
Սիրիահայերը նշում են, որ տեղում արտադրելու դեպքում ի հայտ են գալիս մի շարք խնդիրներ` հարկեր, տուրքեր, թղթաբանությունը, որը դժվարացնում է արտադրության գործընթացը:
Նա նաև կարծում է, որ պետությունը պետք է խթանի տեղական արտադրությունը, սիրիահայերի հույսը ՄՄ-ին անդամակցելն է, որի դեպքում ռուսական շուկան կբացվի, կբարելավվի մրցակցությունը. «Էժան կարտադրենք, դրանից կօգտվի սպառողը, իսկ մինչև այդ իրենց խնդիրները լուծելու համար սիրիահայերը որոշել են ընկերակցություն հիմնել»:

In Armenia, trade is more profitable than manufacturing, the deputy director of the Center for Coordination of Problems of Syrian Armenians Alexan Karadanayan said today at the sitting of the Social Council of Armenia’s State Commission for the Protection of Economic Competition.
In his words, competition in Syria was different from that in Armenia. Syria had a large population which seemed to pose a problem, but after moving to Armenia, Syrian Armenians realized that starting or doing a business in a small market is more difficult. “There are fewer consumers in Armenia so it is much more difficult for us to find our place here,” the speaker explained.
The Syrian government used to give interest-free loans to those starting a business and also exempted them from taxes for 3-5 years, while Armenia’s SME Development National Center gives Syrian Armenians loans at 4% interest rates.
According to Syrian Armenians, manufacturing entities in Armenia encounter a number of problems related to taxes, duties and red tape, which hinders the production process.
Karadanayan said that the state should promote domestic production. In his words, the Syrian Armenians pin their hopes on Armenia’s entry into the Customs Union, as a result of which the Russian market will open and competition will improve.