ՏՄՄՊՀ-ն այս տարի կփորձի վերահսկողությունն ուժեղացնել
2014թ-ին Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի առաջնահերթություններից են լինելու գերիշխող դիրքի չարաշումների բացահայտումը, հակամրցակցային համաձայնությունների հայտնաբերումը, նաև նոր ուղղություն է լինելու համակենտրոնացումների նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացումը: Այսօր ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում հրավիրված քննարկման ժամանակ ասաց ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
Նա նաև նշեց, որ այս գործիքի միջոցով նաև փորձելու են որոշ ապրանքային շուկաներում թուլացնել կենտրոնացվածությունը, միաժամանակ փոխանցեց, որ Հայաստանում կենտրոնացվածության բարձր աստիճանը օբյեկտիվ հիմքեր ունի.
«Մեր երկիրը փոքր է, շուկաները` սահամանփակ, հարևանների հետ սահմանները` փակ, իսկ արտաքին առևտրով տնտեսվարողներն ավելի մեծ հեռավորություններ են անցնում, որը ծախսատար է, այս դեպքում շահում են խոշոր ընկերություններ, որոնք մասշտաբի էֆեկտից են օգտվում»:
Ա. Շաբոյանը շեշտեց, որ այս միջոցով խոշոր ընկերությունները չպետք է չարաշահեն իրենց դիրքը, որը վերահսկվում է ՏՄՊՊՀ-ի կողմից, որը նաև վնասում է սպառողների շահերին:
ՏՄՊՊՀ-ն ուշադիր է լինելու ՀՀ մուտքի խոչընդոտների դեպքերին և աշխատելու է դրանք վերացնելու ուղղությամբ:

Shaboyan: Our commission will try to tighten control this year
This year the priorities of Armenia’s State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC) will include revealing of companies with a dominant position in their markets as well as anti-competitive agreements, and also tightening control over concentration, SCPEC Chairman Artak Shaboyan said during a discussion held today at the UN Office in Armenia.
Shaboyan noted that the commission will try to reduce concentration in some commodity markets, adding that there are objective reasons for a high degree of concentration in Armenia.
“Our country is small, with limited markets and closed borders, which makes business costly for entities engaging in foreign trade so large companies are at an advantage,” Shaboyan said.
He stressed at the same time that large companies should not abuse their position, which hurts consumer interests, and SCPEC takes measures to prevent such cases.