Ամփոփվել են ՄՄ անդամակցության ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ-նախարար Տատյանա Վալովայային: Նրա գլխավորած պատվիրակությունը Երևան է ժամանել՝ Մաքսային միությանն անդամակցելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքը քննարկելու նպատակով: Նշենք, որ այդ գործընթացի համակարգման նպատակով Հայաստանի վարչապետի 2013 թ. նոյեմբերի 26-ի որոշմամբ ձևավորվել էր 22 թեմատիկ աշխատանքային խումբ:
Տիգրան Սարգսյանը տեղեկացրել է հյուրերին, որ ամեն շաբաթ անցկացվող խորհրդակցության ժամանակ վարչապետին զեկուցվում է «ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված միջոցառումների կատարման մասին: «Ես հանձնարարել եմ աշխատանքային խմբերի ղեկավարներին ամփոփ հաշվետվություն ներկայացնել և առանձնացնել քննարկման ենթակա հարցերը: Այսօրվա հանդիպումը լավ առիթ է կենդանի երկխոսության միջոցով պարզաբանելու գոյություն ունեցող խնդիրները»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Գոհունակություն հայտնելով համատեղ աշխատանքի արդյունքներից՝ տիկին Վալովայան նշել է, որ այն ընթանում է սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան և ընդգծել աշխատանքային խմբերում ներգրավված պաշտոնատար անձանց մասնագիտական բարձր պատրաստվածությունը: Նա հայտնել է, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը միջանկյալ զեկույց է պատրաստելու «ճանապարհային քարտեզի» իրականացման ընթացքի վերաբերյալ, որը կքննարկվի Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստում:
Այնուհետև 22 աշխատանքային խմբի ղեկավարները զեկուցել են ըստ ոլորտների իրականացված աշխատանքների մասին, ներկայացրել խնդրահարույց հարցերը: Նշվել է, որ ընդհանուր առմամբ իրականացվել է «ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված միջոցառումների շուրջ 30 տոկոսը:

Обобщены результаты работ по вступлению Армении в Таможенный союз
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял сегодня члена Коллегии (министра) по основным направлениям интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Татьяну Валовую. Делегация во главе с Татьяной Валовой приехала в Ереван с целью обсуждения работ, проводимых в направлении членства Армении в Таможенном союзе. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Отметим, что для координации этого процесса решением премьер-министра Армении от 26 ноября 2013 года сформированы 22 тематические рабочие группы.
Тигран Саркисян проинформировал гостей о том, что во время проводимых каждую неделю совещаний ему докладывают о реализации мероприятий, предусмотренных «дорожной картой». «Я поручил руководителям рабочих групп представить обобщенные отчеты и выделить вопросы, подлежащие обсуждению. Сегодняшняя встреча – хороший повод для разъяснения существующих проблем», - сказал глава правительства.
Выразив удовлетворение результатами совместной работы, Татьяна Валовая отметила, что она идет в соответствии с установленным графиком, и подчеркнула высокую профессиональную подготовленность должностных лиц, входящих в рабочие группы. Она сообщила, что Евразийская экономическая комиссия подготовит промежуточный доклад о ходе реализации «дорожной карты», который будет обсужден на очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета.
Затем руководители рабочих групп доложили об осуществленных по сферам работах, представили спорные вопросы. Было отмечено, что в целом реализовано порядка 30 процентов мероприятий, предусмотренных «дорожной картой» по вступлению в Таможенный союз.