Եգիպտոսի կառավարությունը հրաժարական է տվել
Եգիպտոսի վարչապետ Հազեմ ալ-Բեբլավին պաշտպանության նախարար Աբդել Ֆաթահ ալ-Սիսիի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է կառավարության հրաժարականի մասին:
Lenta.ru-ի փոխանցմամբ, կառավարության հրաժարականը թույլ կտա ֆելդմարշալ ալ-Սիսիին մասնակցել նախագահական ընտրություններին: Սպասվում է, որ նոր վարչապետ կդառնա բնակարանաշինության նախարար Իբրահիմ Մահլեբը:
Նախագահական ընտրություններին մասնակցելու իր ցանկության մասին ալ-Սիսին հայտարարել էր 2014թ.-ի փետրվարի սկզբին: Ընտրություններին մասնակցելու համար նա պետք է հրաժարվի իր պաշտոնից:
Նշվում է, որ այս պահին Եգիպտոսի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարն է Ադլի Մասնուրը, ով այդ պաշտոնը զբաղեցնում է 2013թ.-ից:

Правительство Египта ушло в отставку
Премьер-министр Египта Хазем аль-Беблави объявил об отставке правительства страны. Об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на местные СМИ.
Согласно информации, соответствующее решение было принято на сегодняшней встрече министров.
Следует сказать, что премьер-министр не уточнил причину, по которой кабинет в полном составе подал в отставку. Однако многие наблюдатели связывают это с предстоящими в скором времени президентскими выборами и формированием новой команды, и роспуск кабинета, считают они, открывает путь министру обороны фельдмаршалу Абделю Фаттаху аль-Сиси к участию в президентских выборах.
Как известно, в настоящее время Египтом управляет временный президент Адли Мансур, которого назначили на эту должность после того, как летом 2013 года военные свергли исламиста Мохаммеда Мурси. Считается, что де-факто власть принадлежит военным во главе с аль-Сиси.