Քննարկվում է Մարտի 1-ի հարցով ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու հարցը
«Մարտյան դեպքերից անցել է ուղիղ վեց տարի, սակայն չի բացահայտվել ոչ մի սպանություն, չի բացահայտվել մի քանի հարյուր մարմնական վնասվածքներ հասցնելու դեպքեր: Տուժած քաղաքացիները չեն օգտվել դատական պաշտպանության իրավունքից, և տուժողները չեն ստանում դրամական փոխհատուցում»,- Ազգային ժողովում ՀԱԿ խմբակցության ներկայացրած 2008-ի մարտիմեկյան իրադարձությունների ուսումնասիրման վերաբերյալ ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշման քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանը:
Այս գործի նախաքննության շրջանակներում, Գ. Ջհանգիրյանի խոսքով, այժմ որևէ օպերատիվ-հետախուզական աշխատանք չի կատարվում, իսկ քրեական գործը չեն կասեցնում, որպեսզի ստիպված չլինեն տուժողներին տրամադրել քրեական գործի նյութեր:
«Ոչ մի քայլ չարեցինք գոնե մեր խղճի առաջ հանգիստ լինելու համար, այդ քաղաքացիներին օգնելու համար: Ավելին` այս ընթացքում մարտի 1-ին զոհված զինծառայող Տիգրան Աբգարյանի հայրը ինսուլտից մահացավ, մեկ այլ զոհված Տիգրան Խաչատրյանի մայրն ու եղբայրը քաղապաստան ստացան Բելգիայում, իսկ մյուս քաղաքացիները պաշտպանություն չգտան մեր երկրում: Այս գործը չբացահայտելը ոչ թե թերի մասնագիտական գործունեության արդյունք է, այլ այս գործը տաբուի տակ է դրված»,- հայտարարեց Գ. Ջհանգիրյանը:
Դիմելով ԱԺ նախագահին` ՀԱԿ պատգամավորը հիշեցրեց նախկինում տված նրա խոստումը. «Պարոն Աբրահամյան, դուք առաջինն եք խոստացել մարտի 1-ի գործերով հանձնաժողով ստեղծել, բա ո՞ւր է ձեր խոստումը, չի կատարվում: Սա մեր բոլորի խնդիրն է»:
Ի պատասխան ԱԺ նախագահն արձագանքեց. «Դուք ընդհանուր հայտարարի չէիք եկել նախորդ անգամ, պարոն Հարությունյանի (նկատի ունի ԱԺ պետա-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանին) հետ քննարկեք, եթե կգաք համաձայնության, ես խնդիր չեմ տեսնում»:

В парламенте обсуждается вопрос временной комиссии по событиям 1 марта
В парламенте Армении сегодня обсуждается представленный фракцией «Армянского национального конгресса» проект решение по созданию временной комиссии для изучения событий 1 марта 2008 года.
«С событий 1 марта 2008 года прошло ровно шесть лет, однако ни одно убийство не раскрыто, не раскрыты также несколько сот случаев нанесения телесных повреждений. Пострадавшие граждане не воспользовались правом судебной защиты и не получают денежного возмещения», - заявил в парламенте депутат от фракции АНК Гагик Джангирян.
По словам депутата, в рамках расследования этого дела в настоящее время какой-либо оперативно-розыскной работы не ведется, а уголовные дела не закрываются, чтобы не предоставлять пострадавшим материалы уголовных дел.
«Не было сделано ни одного шага для оказания помощи этим гражданам. Более того, в течение этого времени от инсульта скончался отец погибшего 1 марта военнослужащего Тиграна Абгаряна, мать и брат другого погибшего – Тиграна Хачатряна, получили политическое убежище в Бельгии, а другие граждане не нашли защиты в нашей стране. То, что уголовное дело не раскрыто – не является результатом недостаточного профессионализма, просто на него наложено табу», - сказал Г.Джангирян.
Обратившись к спикеру парламента Армении, депутат напомнил также данное им обещание: «Господин Абраамян, вы – первый обещали создать комиссию по вопросу изучения событий 1 марта, так почему Ваше обещание не выполняется? Это проблема касается всех нас».
В ответ Овик Абраамян заявил: «Вы не пришли в прошлый раз к общему знаменателю, обсудите это с господином Арутюняном и если достигнете согласия, я не вижу в этом проблемы».