«Ես Սեչինը չեմ». Փոխնախարարը «Նաիրիտից» մանրամասներ չներկայացրեց
«Նաիրիտի» տարածքում «Ռոսնեֆտ» ընկերությունը նոր գործարան է կառուցելու, ներդրվելու է շուրջ 500 մլն դոլար: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հաղորդեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Իոսիֆ Իսայանը:
Նրա խոսքով՝ «Ռսնեֆտն» իր գործընկերների հետ բութադիենաստիրոլային կաուչուկ է արտադրելու, որն օգտագործվում է ավտոդողերի արտադրության մեջ և մեծ պահանջարկ ունի միջազգային շուկայում. «Հոյակապ ծրագիր է»,-ասաց նա:
Իսկ թե ի՞նչ է սպասվում ներկա «Նաիրիտին», քանդելու են շինություններն ու սարքավորումները, թե հին «Նաիրիտի» հենքի վրա են նորը կառուցելու, Ի. Իսայանը ոչիչից տեղյակ չէր:
Փոխնախարարը նաև չպատասխանեց «Նաիրիտի» պարտքերի վերաբերյալ հարցին: «Նաիրիտի» ապագայի վերաբերյալ, փոխնախարարը նշեց, որ չի կարող պատասխանել, քանի որ Սեչինը չէ:
Նշենք, որ Իգոր Սեչինը «Ռոսնեֆտ» ընկերության նախագահն է, իսկ «Նաիրիտի» պարտքերը, ըստ մամուլում շրջանառվող լուրերի, հասնում են 400 մլն դոլարի:

Замминистра энергетики: На территории «Наирита» построят новый завод
На территории ЗАО «Завод Наирит» российская компания «Роснефть» построит новый завод. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Иосиф Исаян.
По его словам, компания «Роснефть» вместе со своими партнерами будет производить бутадиен-стирольные каучуки, которые используются в производстве шин и пользуется большим спросом на мировом рынке.
«Думаю, это великолепная программа. На встрече премьер-министров Армении и России было отмечено, что компания „Роснефть” планирует осуществить инвестиционную программу на сумму порядка 500 млн. долларов», - сказал представитель Минэнерго.
Что касается дальнейшей судьбы завода «Наирит», то Иосиф Исаян отметил, что не в курсе этого. Заместитель министра не ответил также на вопрос о задолженности ЗАО «Завод Наирит».
«Я не инвестор, не знаю, что будет. Я лишь заявляю, что есть намерение построить на территории завода „Наирит” новый завод. Ничего другого сообщить не могу», -резюмировал он.