«Հայաստանում ամենաշատ թմրանյութ օգտագործում են Երևանում»
Հայաստանում ամենաշատ թմրանյութ օգտագործվում է Երևանում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցագործությունների դեմ պայքարի գլխավոր վարչության աշխատակից Արթուր Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ մարզերից ամենաշատը թմրանյութ օգտագործում են Արմավիրում, ինչը պայմանավորված է բնակլիմայական պայմաններով, քանի որ նշված վայրերում կանեփը հեշտությամբ է աճում:
Ա. Մինասյանը նշեց, որ ոստիկանությունը կազմել է թմրամիջոցներ պարունակող նյութերի և բույսերի ցանկ, որոնք կարող են ներկրվել Հայաստան, քանի որ համապատասխան կարգ չկա:
Նրա խոսքով՝ այս առումով կատարված հանցագործությունների աճ նկատվում է ոչ միայն Հայաստանում, այլև ողջ աշխարհում:
«Չի բացառվում, որ դրանք ներկրվեն համացանցով պատվիրելու և փոստի միջոցով: Եթե 2012-ին առգրավվել է 23 կգ, ապա 2013-ին՝ 95 կգ-ից ավելի թմրանյութ։ Հիմնականում՝ Հայաստանում օգտագործվում է կանեփ տեսակի բույսից պատրաստված թմրանյութ, եղել են նաև հարևան Իրանից թմրանյութ ներկրելու փորձեր: Գրանցվել է նաև մոտ 1 կգ.-ի չափով հաշիշ-ափիոն տեսակի նյութերի առևանգում»,- ասաց նա:
Ասուլիսի մյուս բանախոս, ՀՀ գլխավոր նարկոլոգ Պետրոս Սեմիրջյանն ասաց, որ ավելացել է նաև ապօրինի կերպով թմրամիջոցներ օգտագործողների թիվը, և եթե 2012 թ. հայտնաբերվել է նման 1009 քաղաքացի, ապա 2013 թ. արձանագրվել է 1523 նման անձ:
Նրա խոսքով՝ թմրամոլները հիմնականում 25-40 տարեկան են, նրանց 20%-ը բուժվում են, իսկ 80%-ը ինչ-որ պահի նորից վերադառնում են թմրանյութերի:
Պ. Սեմիրջյանը նաև նշեց, որ Հայաստանում կա իրականում մոտ 30 000 թմրամոլ, սակայն հաշվառված են 4332-ը, որոնցից 55-ը՝ կին:

Ереван занимает первое место по употреблению наркотиков в Армении
В Армении лидирующую позицию в употреблении наркотиков занимает Ереван. Об этом заявил сегодня ы ходе встречи с журналистами сотрудник Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении Артур Минасян.
По его словам, из областей республики лидирует в использовании наркотиков Армавир, что обусловлено природно-климатическими условиями, поскольку конопля с легкостью растет там.
А.Минасян отметил, что полиция составила список веществ и растений, содержащих наркотических средства, которые могут импортироваться в Армению, поскольку соответствующего порядка нет.
По его словам, в данном плане рост преступлений наблюдается не только в Армении, но и во всем мире.
«Не исключается, что эти средства могут быть импортированы по интернету или почте. Если в 2012 году было конфисковано 23 кг, то в 2013 году конфисковано более 95 кг наркотиков. В основном в Армении используется растительного происхождения, производные конопли, были попытки импорта наркотиков также из Ирана», - заявил А.Минасян»
По данным главного нарколога Армении Петроса Семирджяна, увеличилось также число наркоманов. Как отметил П.Семирджян, 20% наркоманов лечатся, 80% периодически возвращаются к наркотикам. Ежегодно 9-10 несовершеннолетних становятся наркоманами.
Главный нарколог также сообщил, что в действительности в Армении есть порядка 30 000 наркоманов, однако на учете стоят лишь 4332, из них 55 – женщины.