«Հայաստանի իշխանությունն ու ընդդիմությունը պետք է դասեր քաղեն Ուկրաինայից»
Հայաստանի իշխանությունը պետք է դասեր քաղի Ուկրաինայում կատարված դեպքերից: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց «Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի» տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը և Ուկրաինան ունեն որոշ նմանություններ, թեև քաղաքացիական հասարակության կազմակերպվածության մակարդակը այնտեղ ավելի բարձր է:
Վերլուծաբանի խոսքով՝ Հայաստանի օլիգարխիան և ընդդիմությունը ևս պետք է դասեր քաղեն Ուկրաինայից:
«Հայաստանի նախկին ընդդիմությունը ձախողվեց առաջնորդության, կազմակերպվածության և ռազմավարական տեսլականի առումով»,- ասաց Ռ. Կիրակոսյանը՝ նշելով, որ թե իշխանություևնը, թե ընդդիմությունը դասեր չեն քաղել Մարտի 1-ի դեպքերից:
Ռ. Կիրակոսյանը նաև ասաց, որ թեև չի կարող կանխատեսել, թե ինչ կլինի ապագայում, սակայն Ուկրաինայում տարածքային փլուզում չի լինի:

Эксперт: Власти Армении должны извлечь уроки из событий в Украине
Власти Армении должны извлечь уроки из событий, произошедших в Украине. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами директор Центра региональных исследований Ричард Киракосян.
По его словам, между Арменией и Украиной есть некоторое сходство, хотя и уровень организованности общества там выше. По словам эксперта, олигархия и оппозиция Армении также должна извлечь уроки из украинских событий.
«Бывшая оппозиция Армении потерпела крах из-за лидерства, в смысле организованности и стратегии», - сказал Р.Киракосян. Он отметил, что как оппозиция, так и власти не сделали выводов из событий 1 марта.
Эксперт также заявил, что хотя и не может прогнозировать, как будут развиваться события в Украине, однако территориального распада не будет.