Սերժ Սարգսյանն ընդունել է «Գազպրոմ» ընկերության վարչության նախագահին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերին:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական էներգետիկ համագործակցության ներկա մակարդակին և զարգացման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր: ՀՀ Նախագահը և «Գազպրոմ» ընկերության վարչության նախագահն այդ թվում անդրադարձել են գազի ոլորտում փոխգործակցությանը՝ ամփոփելով վերջին տարիներին «ՀայՌուսգազարդ» համատեղ ձեռնարկության գործունեության արդյունքներն ու խոսել «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության հեռանկարային ծրագրերի մասին: Սերժ Սարգսյանի և Ալեքսեյ Միլլերի հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև «Գազպրոմի» կողմից Հայաստանի էներգետիկ համակարգում իրականացվող ներդրումային ծրագրերի ընթացքին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Արձանագրելով, որ 2002 թվականից հաջողվել է էապես բարձրացնել Հայաստանում գազիֆիկացման մակարդակը, գազի սպառման ծավալն ու գազամատակարարման հուսալիությունը, կողմերը քննարկել են «Գազպրոմի» կողմից «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունում Հայաստանի կառավարության 20 տոկոս բաժնեմասի ձեռքբերումից հետո, հետագա համատեղ աշխատանքներին, ինչպես նաև գազի սակագնին և գնագոյացմանը վերաբերող հարցեր:

Президент Армении принял председателя правления ОАО «Газпром»
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня председателя правления ОАО «Газпром» Алексея Миллера. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, касающиеся нынешнего уровня армяно-российского сотрудничества в сфере энергетики и перспектив развития. Стороны коснулись и взаимодействия в сфере газа, обобщив итоги деятельности совместной компании «АрмРосгазпром» за последние годы, а также обсудили перспективные программы ЗАО «Газпром Армения».
Серж Саргсян и Алексей Миллер обратились и к ходу реализации инвестиционных программ компании «Газпром» в энергетической системе Армении.
Констатировав, что с 2002 года удалось в значительной степени увеличить уровень газоснабжения в Армении, объемы потребления газа и надежность газоснабжения, стороны обсудили совместные работ после приобретения компанией «Газпром» 20% акций правительства Армении в ЗАО «АрмРосгазпром», а также вопросы, связанные с тарифом на газ и ценообразованием.