Վարչապետը՝ լրագրողներին. Հիշո՞ւմ եք մի կառավարություն, որից դժգոհ չլինեն
Իսկ դուք հիշո՞ւմ եք ՀՀ պատմության մեջ կամ որևէ մի դեմոկրատ երկրում մի կառավարություն, որից չլինեն դժգոհություններ: Նման հարց այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հնչեցրեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ու շարունակեց.
«Անվստահություն հայտնելը քաղաքական ուժերի իրավունքն է, դա քաղաքական պայքարի գործիք է, և տրամաբանական է, որ մեր ընդդիմությունը ևս կարող է օգտվել դրանից»,- ասաց վարչապետը:
Լրագրողների խնդրանքով նա անդրադարձավ նաև կառավարությանն անվստահություն հայտնելու հետ կապված՝ Արդարադատության նախարար Հրայր Թոմվմասյանի՝ «ղալաթ են անում» արտահայտությանը.
«Կարծում եմ՝ ճիշտ չէ էմոցիոնալ պատասխանի վրա կառուցել քաղաքական դեբատներ և հետագայում ավելի կոշտ ելույթով հանդես գալ: Մենք պետք է հարթված համարենք այս միջադեպը և փորձենք ամեն ինչ անել, որպեսզի երկխոսությունը լինի կոռեկտության շրջանակում»,- ասաց Տիգրան Սարգսյանը:

Т.Саркисян: Инициирование вотума недоверия правительству – право оппозиции
«Вы помните какое-либо правительство в истории Армении или в какой-либо демократической стране, которым были бы довольны?» - заявил сегодня премьер-министр Армении Тигран Саркисян в ходе брифинга в парламенте.
Касаясь намерения четырех непровластных фракций парламента инициировать процедуру вынесения вотума недоверия правительству, Т.Саркисян отметил, что это право оппозиции.
«Я всегда говорил, что это право политических сил, это механизм политической борьбы, и логично, что им может воспользоваться и наша оппозиция», - отметил Тигран Саркисян.
Отметим, уже несколько недель 4 непровластные фракции парламента Армении – АРФ «Дашнакцутюн», «Процветающая Армения», «Армянский национальный конгресс» и «Наследие» – обсуждают вопрос вынесения вотума недоверия правительству, однако к окончательному соглашению пока не пришли.