Ա. Զաքարյանը Խոջալուի սադրանքի հարցով դիմել է արտասահմանցի գործընկերներին
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը Աղդամի մերձակա տարածքում տեղի ունեցած իրադարձությունների (Խոջալուի սադրանքի) 22-րդ տարելիցի կապակցությամբ նամակով դիմել է արտասահմանյան տարբեր երկրների գործընկեր խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների նախագահներին` կոչ անելով չտրվել ադրբեջանական պրոպագանդայի պարզունակ հնարքներին, որոնք կարելի է որակել որպես Ադրբեջանի պետական հովանավորչությամբ կառավարվող և դրանից սնվող հակահայկական ռասիզմ, քսենոֆոբիա և ատելության քարոզչություն:
Իր նամակում Զաքարյանը նշել է՝ չնայած նրան, որ շուրջ 22 տարի է անցել Աղդամի դաժան իրադարձություններից, պաշտոնական Բաքուն միջազգային բոլոր հարթակներում զբաղված է միայն պատմական փաստերի խեղաթյուրմամբ ու հակահայկական հիստերիայի հրահրմամբ` նպատակ ունենալով սեփական մեղքը բարդել ղարաբաղյան կողմի վրա:
Անդրադառնալով խոջալվեցիների սպանության ադրբեջանական ներքաղաքական գործոններին, Արտակ Զաքարյանը ներկայացրել է բազմիցս նշված իրողությունը, ըստ որի, Ադրբեջանի ազգային ճակատի ընդդիմադիր ուժերը, 1992 թվականին սեփական ժողովրդի կոտորածը կազմակերպելով, նպատակ էին հետապնդում տապալել նախագահ Այազ Մութալիբովի իշխանությունը, ինչի մասին անձամբ վկայել է հենց ինքը` Մութալիբովը, 1992 թվականին ռուսական «Նեզավիսեմայա գազետա» օրաթերթում:
Կոչ անելով ավելի համապարփակ կերպով ծանոթանալ ինչպես վերոնշյալ, այնպես էլ առկա բազմաթիվ այլ փաստավավերագրական նյութերին, ժամանակին այդ սարսափելի իրադարձություններին ականատես եղած լրագրողների ու հետազոտողների վկայություններին` Զաքարյանը հույս է հայտնել ստանալ տարբեր երկրների խորհրդարանական գործընկերների աջակցությունը` պատմական իրողությունների սրբապիղծ խեղաթյուրման և Ադրբեջանի հակահայկական կեղծ հնարքներին դեմ պայքարի գործում:

Закарян обратился к иностранным коллегам по вопросу Ходжалинской провокации
Председатель постоянной комиссии парламента Армении по внешним отношениям Артак Закарян в связи с 22-ой годовщиной Агдамских событий (Ходжалинской провокации) обратился к председателям постоянных комиссий по внешним отношениям парламентов различных государств, призвав не поддаваться инициированной Азербайджаном целенаправленной фальсификации событий и антиармянской пропаганде.
Как отмечается в письме, несмотря на то, что с момента трагических Агдамских событий прошло 22 года, официальный Баку на всех международных площадках занимается лишь искажением исторических фактов и нагнетанием антиармянской истерии, преследуя цель свалить свою вину на карабахскую сторону.
Касаясь азербайджанских внутриполитических факторов, Артак Закарян вновь напомнил, что в борьбе за свержение президента Аяза Муталибова оппозиционный Народный фронт Азербайджана воспользовался вынужденной операцией карабахских сил самообороны по подавлению огневых точек азербайджанских формирований, организовал в 1992 году расстрел собственного народа. Депутат подчеркнул, что об этом Муталибов свидетельствовал лично в своем интервью российской «Независимой газете» 2 апреля 1992 года.
Призвав коллег ознакомиться с многочисленными документальными фактами, свидетельствами исследователей и журналистов, ставших очевидцами этих ужасных событий, Артак Закарян выразил надежду на поддержку парламентских коллег в деле борьбы против извращения исторической правды Азербайджаном и пропаганды армянофобии и ксенофобии.