Հայաստանում մեկնարկեց պարենային անվտանգույանն ուղղված քառամյա ծրագիրը
«Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային պարենային անվտանգության բարելավում ազգային ռազմավարության և մանր ֆերմերական արտադրության միջոցով» քառամյա ծրագրի մեկնարկի մասին այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսում հայտնեց ՕՔՍՖԱՄ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Մարգարիտա Հակոբյանը:
Բանախոսը փոխանցեց, որ պարենային անվտանգությանը ուղղված աշխատանքների շրջանակներում ներգրավված է Գյուղատնտեսական դաշինքը, որը կազմված է տեղական և միջազգային 16 կազմակերպություններից, նաև հատուկ առանձնացրեց կին ֆերմերների մասնակցությունը ծրագրին:
Գյուղատնտեսության նախարարության գյուղատնտեսության զարգացման ծրագրերի վարչության պետ Հրաչյա Ծփնեցյանն իր հերթին նշեց, որ պարենային անվտանգության շրջանակներում պետք է բարձրացվի մշակաբույսերի ինքնաբավության մակարդակը, նաև իրականացնելու են 2015-2017 թթ պարենային համակարգի հայեցակարգի միջոցառումների մշակում և 2015-2025թթ.-ի գյուղի և գյուղատնտեսության կայուն զարգացման ռազմավարության շրջանակներում կմաշկվեն նաև պարենային անվտանգության ռազմավարության բաղադրիչները:
«Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային պարենային անվտանգության բարելավում ազգային ռազմավարության և մանր ֆերմերական արտադրության միջոցով» քառամյա ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրամիության կողմից և իրականացվում ՕՔՍՖԱՄ-ի կողմից` ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության հետ համագործակցությամբ: Ծրագրի բյուջեն 596,460 եվրո է:

В Армении стартовала программа по усилению продовольственной безопасности
В Армении сегодня стартовала четырехлетняя программа «Усиление региональной продовольственной безопасности на Южном Кавказе через национальную стратегию и мелкомасштабное производство».
Представитель ереванского офиса «Оксфам» Маргарита Акопян сообщила, что одной из первоочередных задач программы является обеспечить участие мелких фермеров, в том числе женщин-фермеров, в разработке и осуществлении стратегии продовольственной безопасности.
Начальник управления программ развития Минсельхоза Армении Грачья Цпнецян в свою очередь отметил, что продовольственная безопасность является одной из важнейших составляющих национальной безопасности, а намеченные новой программой мероприятия созвучны основным направлениям и тезисам проводимой в Армении государственной аграрной политики.
Целью финансируемой Евросоюзом и осуществляемой министерством сельского хозяйства Армении совместно с международной организацией «Оксфам» программы является оптимизация условий продовольственной безопасности в Армении, нейтрализация угрозы продовольственного кризиса и стимулирование местного производства продуктов питания. Бюджет программы составляет свыше 596 тыс. евро.