«Ղրիմի դեպքերից պետք է դաս քաղենք՝ երկրի անվտանգության երաշխավորը բանակն է»
Ղրիմի շուրջ ստեղծված իրավիճակից Հայաստանն առաջին հերթին պետք է մեկ դաս քաղի՝ ցանկացած երկրի անկախության ու ընդհանրապես՝ գոյության երաշխավորը՝ մարտունակ բանակն է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քարոզչական ոլորտի հետազոտող Կարեն Վրթանեսյանը՝ ընդգծելով, որ նույնիսկ ամենախաղաղ ու ամենահաստատուն տարածաշրջանում իրավիճակը կարող է շատ արագ փոխվել:
«Եթե, օրինակ, կես տարի առաջ ինչ-որ մեկին ասեին, որ Ուկրաինայում կարող է զորակոչ հայտարարվի ռուս-ուկրաինական հնարավոր պատերազմի պայմաններում, այդ մարդուն երևի խելագար կհամարեին, բայց ընդամենը մի քանի ամսում իրավիճակն այնպես փոխվեց, որ այսօր Ուկրաինայում փորձում են զինակոչ հայտարարել ու Ուկրաինայի փորձը ցույց տվեց, որ դա իրենց մոտ չի ստացվում»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանը:
Քարոզչական ոլորտի հետազոտողի կարծիքով՝ Ուկրաինան` լինելով համեմատաբար խաղաղ ու կայուն, տարածաշրջանում աչքաթող է արել իր բանակը, որը հիմա, մեղմ ասած, մարտակունակ վիճակում չէ.
«Անցյալ տարի օգոստոսին Ուկրաինան հայտարարեց, որ անցնում է պայմանագրային բանակի, այսինքն` այն, ինչ այսօր Հայաստանում ընդունված է անվանել պրոֆեսիոնալ բանակ: Վերջին զորակոչը եղավ 2013թ.-ի աշնանը: Բայց այսօր վիճակն այնպես է փոխվել, որ ֆորմալ առումով ինչ-որ անհայտ ուժեր են մտնում Ղրիմ, զբաղացնում են ռազմական օբյեկտներ ու Ուկրաինան, փաստորեն, չի կարողանում վերահսկել իր ճանաչված տարածքը: Այլ հարց է, որ բոլորս էլ գիտենք, թե դրանք ինչ ուժեր են՝ ռուսական բանակի համազգեստով ու զրահամեքենաներով»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանը՝ նշելով, որ կան մի քանի գործոններ, որոնք ծանրացնում են Ուկրաինայի վիճակը.
«Նախ ուկրաինական բանակի հրամանատարների համար հասկանալի չէ, թե ում ենթարկվել, որովհետև իրավական առումով շատ մշուշոտ իրավիճակ է: Յանուկովիչը, կարծես թե, դե յուրե նախագահ է, որովհետև իրեն այս պաշտոնից զրկելու օրինական ընթացակարգը չի պահպանվել: Մի այսպիսի գործոն էլ կա, որ ուկրաինական բանակի սպայակազմի մի զգալի մասը ռուսներ կամ ռուսախոսներ են ու մեծ հարցական է՝ արդյոք նրանք պատրա՞ստ են կռվել Ռուսատանի դեմ: Երրորդ հարցը՝ այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ Ուկրաինայում վերջին 20 տարվա ընթացքում ընդհանրապես որևէ մեկը լրջորեն չի մտածել, որ կարող է կարիք լինի երկրի տարածքն ու սահմանները պաշտպանեն: Փաստացի այսօր ուկրաինական բանակը տեխնիկապես պատրաստ չէ պատերազմի և շատ վատ վիճակում է»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանը:
Նա առանձնացրեց ևս մեկ գործոն՝ շատ կարևոր է ռազմական ռեզերվ ունենալը.
«Ուկրաինայի փորձը մեզ ևս մեկ բան սովորեցրեց: Երբ այդ երկրում զորակոչ հայտարարվեց, նախ՝ ոչ ոք չարձագանքեց և երկրորդ՝ հենց Ուկրաինայի ներկայիս ղեկավարությունը հայտարարեց, որ պետությունն ուղղակի չունի զորակոչված զինվորների զինելու կամ տարրականը՝ համազգեստ տալու հնարավորություն: Մենք պետք է սրանով ևս մեկ անգամ համոզվենք՝ երկրի անվտանգության երաշխավորն այդ երկրի մարտական բանակն է: Երբեք չեն գալու բարի «ձյաձյաներ» ու չեն պաշտպանելու մեր երկրի անվտանգությունը»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանը:

Эксперт: Гарантом безопасности страны является боеспособная армия
Из ситуации в Крыму Армения должна в первую очередь извлечь один урок – гарантией безопасности и существования страны является боеспособная армия. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами эксперт по вопросам информационных технологий Карен Вртанесян.
По его словам, даже в самом мирном и устойчивом регионе ситуация может очень быстро изменится.
«Если бы, к примеру, полгода назад кто-то сказал бы, что в Украине может быть объявлена мобилизация в условиях возможной российско-украинской войны, его посчитали бы безумцем, однако всего в течение нескольких месяцев ситуация настолько изменилась, что сейчас в Украине объявлена всеобщая мобилизация населения», - сказал К.Вртанесян.
По мнению эксперта, Украина, являясь сравнительно мирной и стабильной страной, упустила из виду армию, которая сейчас, мягко говоря, небоеспособна.
«В августе прошлого года Украина объявила о том, что переходит к контрактной армии: это то, что сегодня в Армении принято называть профессиональной армией. Последний призыв был проведен осенью 2013 года. Сегодня ситуация настолько изменилась, что в формальном плане, какие-то неизвестные силы вторгаются в Крым, захватывают военные объекты и Украина, фактически, не может контролировать свою территорию», - заявил К.Вртанесян.
По его словам, есть несколько факторов, осложняющих положение Украины.
«Во-первых, командиры украинской армии не могут понять, кому подчиняться, поскольку в правовом плане – довольно непонятная ситуация. Янукович, вроде, де-юре президент, поскольку законная процедура его отстранения с этой должности не была соблюдена. Другой фактор: значительная часть офицерского состава украинской армии русские или симпатизируют русским и большой вопрос, готовы ли они сражаться против России. Третий фактор – создается впечатление, что в Украине за последние 20 лет вообще никто серьезно не думал о том, что может возникнуть необходимость защиты территории и границ. Фактически сегодня украинская армия технически не готова к войне», - уточнил эксперт.
Карен Вртанесян также отметил, что необходимо также иметь военный резерв. «Тем самым мы должны вновь убедиться в том, что гарантом безопасности страны является боеспособная армия. Никогда «добрые дяди» не придут и защитят безопасность нашей страны», - подчеркнул Карен Вртанесян.