«Ղրիմի դեպքերից պետք է դաս քաղենք՝ երկրի անվտանգության երաշխավորը բանակն է»
Ղրիմի շուրջ ստեղծված իրավիճակից Հայաստանն առաջին հերթին պետք է մեկ դաս քաղի՝ ցանկացած երկրի անկախության ու ընդհանրապես՝ գոյության երաշխավորը՝ մարտունակ բանակն է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քարոզչական ոլորտի հետազոտող Կարեն Վրթանեսյանը՝ ընդգծելով, որ նույնիսկ ամենախաղաղ ու ամենահաստատուն տարածաշրջանում իրավիճակը կարող է շատ արագ փոխվել:
«Եթե, օրինակ, կես տարի առաջ ինչ-որ մեկին ասեին, որ Ուկրաինայում կարող է զորակոչ հայտարարվի ռուս-ուկրաինական հնարավոր պատերազմի պայմաններում, այդ մարդուն երևի խելագար կհամարեին, բայց ընդամենը մի քանի ամսում իրավիճակն այնպես փոխվեց, որ այսօր Ուկրաինայում փորձում են զինակոչ հայտարարել ու Ուկրաինայի փորձը ցույց տվեց, որ դա իրենց մոտ չի ստացվում»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանը:
Քարոզչական ոլորտի հետազոտողի կարծիքով՝ Ուկրաինան` լինելով համեմատաբար խաղաղ ու կայուն, տարածաշրջանում աչքաթող է արել իր բանակը, որը հիմա, մեղմ ասած, մարտակունակ վիճակում չէ.
«Անցյալ տարի օգոստոսին Ուկրաինան հայտարարեց, որ անցնում է պայմանագրային բանակի, այսինքն` այն, ինչ այսօր Հայաստանում ընդունված է անվանել պրոֆեսիոնալ բանակ: Վերջին զորակոչը եղավ 2013թ.-ի աշնանը: Բայց այսօր վիճակն այնպես է փոխվել, որ ֆորմալ առումով ինչ-որ անհայտ ուժեր են մտնում Ղրիմ, զբաղացնում են ռազմական օբյեկտներ ու Ուկրաինան, փաստորեն, չի կարողանում վերահսկել իր ճանաչված տարածքը: Այլ հարց է, որ բոլորս էլ գիտենք, թե դրանք ինչ ուժեր են՝ ռուսական բանակի համազգեստով ու զրահամեքենաներով»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանը՝ նշելով, որ կան մի քանի գործոններ, որոնք ծանրացնում են Ուկրաինայի վիճակը.
«Նախ ուկրաինական բանակի հրամանատարների համար հասկանալի չէ, թե ում ենթարկվել, որովհետև իրավական առումով շատ մշուշոտ իրավիճակ է: Յանուկովիչը, կարծես թե, դե յուրե նախագահ է, որովհետև իրեն այս պաշտոնից զրկելու օրինական ընթացակարգը չի պահպանվել: Մի այսպիսի գործոն էլ կա, որ ուկրաինական բանակի սպայակազմի մի զգալի մասը ռուսներ կամ ռուսախոսներ են ու մեծ հարցական է՝ արդյոք նրանք պատրա՞ստ են կռվել Ռուսատանի դեմ: Երրորդ հարցը՝ այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ Ուկրաինայում վերջին 20 տարվա ընթացքում ընդհանրապես որևէ մեկը լրջորեն չի մտածել, որ կարող է կարիք լինի երկրի տարածքն ու սահմանները պաշտպանեն: Փաստացի այսօր ուկրաինական բանակը տեխնիկապես պատրաստ չէ պատերազմի և շատ վատ վիճակում է»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանը:
Նա առանձնացրեց ևս մեկ գործոն՝ շատ կարևոր է ռազմական ռեզերվ ունենալը.
«Ուկրաինայի փորձը մեզ ևս մեկ բան սովորեցրեց: Երբ այդ երկրում զորակոչ հայտարարվեց, նախ՝ ոչ ոք չարձագանքեց և երկրորդ՝ հենց Ուկրաինայի ներկայիս ղեկավարությունը հայտարարեց, որ պետությունն ուղղակի չունի զորակոչված զինվորների զինելու կամ տարրականը՝ համազգեստ տալու հնարավորություն: Մենք պետք է սրանով ևս մեկ անգամ համոզվենք՝ երկրի անվտանգության երաշխավորն այդ երկրի մարտական բանակն է: Երբեք չեն գալու բարի «ձյաձյաներ» ու չեն պաշտպանելու մեր երկրի անվտանգությունը»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանը:

Expert: Efficient army is guarantor of country’s security
Armenia should draw a lesson from the situation in Crimea: an efficient army is a guarantor of the country’s security and existence, Karen Vrtanesian, an IT expert, said at a meeting with reporters today.
Even in the most peaceful and stable region, the situation may change rapidly, he noted.
“For example, if six months ago anyone said that mobilization might be ordered in Ukraine due to a possible war between Russia and Ukraine, that person would be considered mad, but the situation has changed so much in the past few months that general mobilization has been ordered in Ukraine,” Vrtanesian said.
In his opinion, being a relatively peaceful and stable country, Ukraine has failed to pay attention to its army which is not combat-ready at the moment, to put it mildly.
“In August of last year Ukraine announced that it was going to shift to a contract-based army. In Armenia such an army is called professional. The last draft took place in the autumn of 2013. Today the situation has changed so much in the formal sense that some unknown forces invade Crimea, seize military facilities and Ukraine cannot in fact control its territory,” Vrtanesian said.
In his words, several factors have complicated the situation in Ukraine.
“First, commanders of the Ukrainian army cannot understand who they must obey because there is an uncertain situation in the legal sense. Yanukovych seems to be de jure president as the legal procedure of removing him from his post has not been carried out. There is another factor: a large part of the Ukrainian army’s officer personnel are either Russians or pro-Russian so it is doubtful that they are ready to fight against Russia. And thirdly, the impression is that in the past 20 years no one in Ukraine has thought that they would need to defend its territory and borders. In fact, the Ukrainian army is currently unprepared for a war,” the expert explained.
He stressed the need to have a war reserve. “We should make sure once again that an efficient army is the guarantor of the country’s security. “No ‘good uncles’ will come and defend the security of our country,” Karen Vrtanesian stated.