Թուրքագետ. Սև ծովում Թուրքիայի միակ հակառակորդը Ռուսաստանն է
Ղրիմի թաթարներն ունեն թուրքամետ դիրքորոշում և սա է Անկարայի գլխավոր խաղաքարտը Ղրիմի հարցում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով Ղրիմում տեղի ունեցող իրադարձությունների ու դրանցում Թուրքիայի դերի մասին ասաց թուրքագետ Գևորգ Պետրոսյանը:
«Այս դեպքում Թուրքիայի միակ հակառակորդը Սև ծովում Ռուսաստանն է: Պաշտոնական Անկարան այսօր փորձում է իր ազդեցությունը ամրապնդել Ղրիմում: Այդ երկրի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն այցելել է Կիև և հանդիպել է Ղրիմի թաթարների առաջնորդների հետ: Սրանով Դավութօղլուն մեսիջ է ուղարկել՝ հայտարարելով՝ Թուրքիան աջակցելու է Ղրիմի թաթարներին և Անկարայի շահերից չի բխում Ղրիմի միացումը Ռուսաստանին»,- ասաց Գևորգ Պետրոսյանը:
Ասուլիսի մյուս բանախոս, քարոզչության ոլորտի հետազոտող Կարեն Վրթանեսյանն էլ ավելացրեց, որ Թուրքիան վաղուց է «աշխատում» Ղրիմի հետ:
«Ղրիմում գործում են թուրքական դպրոցներ: Անկարայում արդեն բողոքի ցույցեր են տեղի ունենում ի պաշտպանություն Ղրիմի թաթարների»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանն՝ ընդգծելով, որ Ղրիմն իր բացառիկ լավ ռազմավարական ու տնտեսական դիրքով միշտ էլ եղել է կռվախնձոր ու ցանկալի տարածք շատ պետությունների համար:
Սրան զուգահեռ Կարեն Վրթանեսյանը քիչ հավանական համարեց Ղրիմի շուրջ պատերազմի սկիզբը.
«Սա, իհարկե, արդեն գուշակությունների շարքից է, բայց ես կարծում եմ, որ Արևմուտքը կարող է սահմանափակվել հակառուսական հայտարարություններով և ինչ-որ սանկցիաներով, սակայն գործը պատերազմին դժվար թե հասնի»,- ասաց քարոզչության ոլորտի հետազոտողը:

Геворк Петросян: Анкара пытается укрепить свою позицию в Крыму
Крымские татары имеют протурецкую позицию, что является главным козырем Анкары в вопросе Крыма, заявил сегодня журналистам тюрколог Геворк Петросян.
«В этом случае единственным противником Турции на Черном море является Россия. Официальная Анкара пытается укрепить свою позицию в Крыму. Глава МИД Турции Ахмед Давудоглу посетил Киев, провел встречу с лидерами крымских татар. Тем самым, он дал понять, что Турция будет содействовать крымским татарам, а присоединение Крыма к России не исходит из интересов Анкары», - заявил Г.Петросян.
В свою очередь эксперт по вопросам пропаганды Карен Вртанесян отметил, что Турция давно «работает» с Крымом.
«Там действуют турецкие школы. В Анкаре уже проходят акции протеста в поддержку Крыма», - отметил К.Вртанесян. При этом он счел маловероятным возобновление войны за Крым. «Запад может ограничиться лишь антироссийскими заявлениями, санкциями, но дело до войны вряд ли дойдет», - сказал К.Вртанесян.