Թուրքագետ. Սև ծովում Թուրքիայի միակ հակառակորդը Ռուսաստանն է
Ղրիմի թաթարներն ունեն թուրքամետ դիրքորոշում և սա է Անկարայի գլխավոր խաղաքարտը Ղրիմի հարցում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով Ղրիմում տեղի ունեցող իրադարձությունների ու դրանցում Թուրքիայի դերի մասին ասաց թուրքագետ Գևորգ Պետրոսյանը:
«Այս դեպքում Թուրքիայի միակ հակառակորդը Սև ծովում Ռուսաստանն է: Պաշտոնական Անկարան այսօր փորձում է իր ազդեցությունը ամրապնդել Ղրիմում: Այդ երկրի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն այցելել է Կիև և հանդիպել է Ղրիմի թաթարների առաջնորդների հետ: Սրանով Դավութօղլուն մեսիջ է ուղարկել՝ հայտարարելով՝ Թուրքիան աջակցելու է Ղրիմի թաթարներին և Անկարայի շահերից չի բխում Ղրիմի միացումը Ռուսաստանին»,- ասաց Գևորգ Պետրոսյանը:
Ասուլիսի մյուս բանախոս, քարոզչության ոլորտի հետազոտող Կարեն Վրթանեսյանն էլ ավելացրեց, որ Թուրքիան վաղուց է «աշխատում» Ղրիմի հետ:
«Ղրիմում գործում են թուրքական դպրոցներ: Անկարայում արդեն բողոքի ցույցեր են տեղի ունենում ի պաշտպանություն Ղրիմի թաթարների»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանն՝ ընդգծելով, որ Ղրիմն իր բացառիկ լավ ռազմավարական ու տնտեսական դիրքով միշտ էլ եղել է կռվախնձոր ու ցանկալի տարածք շատ պետությունների համար:
Սրան զուգահեռ Կարեն Վրթանեսյանը քիչ հավանական համարեց Ղրիմի շուրջ պատերազմի սկիզբը.
«Սա, իհարկե, արդեն գուշակությունների շարքից է, բայց ես կարծում եմ, որ Արևմուտքը կարող է սահմանափակվել հակառուսական հայտարարություններով և ինչ-որ սանկցիաներով, սակայն գործը պատերազմին դժվար թե հասնի»,- ասաց քարոզչության ոլորտի հետազոտողը:

Gevorg Petrosian: Ankara tries to strengthen its position in Crimea
Crimean Tatars take a pro-Turkish position, which is Ankara’s trump card in the issue of Crimea, Turkologist Gevorg Petrosian told reporters today.
“In this case Russia is the only adversary of Turkey in the Black Sea. Official Ankara is trying to strengthen its position in the Crimea. Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu visited Kiev and met with the leaders of Crimean Tatars. He thus gave to understand that Turkey will support Crimean Tatars and that Crimea’s annexation by Russia does not stem from Ankara’s interests,” Petrosian said.
Expert on propaganda issues Karen Vrtanesian said for his part that Turkey has long ‘worked’ with Crimea.
“Turkish schools were opened there. Protests in support of Crimea have already been staged in Ankara,” Vrtanesian noted. Yet he considered a resumption of war for Crimea as unlikely. “The West may limit itself to making anti-Russian statements and imposing sanctions, but war is unlikely,” Vrtanesian said.