Մոսկվայում տեղի է ունեցել Ռուբեն Գալիչյանի ռուսալեզու գրքի շնորհանդեսը
Մարտի 4-ին Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանությունում տեղի ունեցավ Ռուբեն Գալիչյանի “Азербайджанские историко-географические фальсификации” ռուսալեզու գրքի շնորհանդեսը: Այս մասին տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
Միջոցառմանը ելույթով հանդես եկավ ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպան Օլեգ Եսայանը, ով իր խոսքում նշեց, որ վերոնշյալ գիրքը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում ինչպես գիտական, հասարակական, այնպես էլ ընթերցասեր լայն շրջանակների համար: «Ռուբեն Գալիչյանի այս աշխատությունն արժեքավոր է առաջին հերթին այն առումով, որ այն ներկայացնում է տարածաշրջանի իրական պատմությունը, որի միտումնավոր խեղաթյուրումը ստեղծում է լուրջ խոչընդոտներ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում, ինչպես նաև խաթարում է տարածաշրջանի ժողովուրդների միջև բարիդրացիական հարաբերությունների զարգացմանը», - ընդգծեց դեսպան Եսայանը:
Այնուհետև ելույթով հանդես եկավ գրքի հեղինակը՝ խոսելով Ադրբեջանի կողմից վարվող պատմության խեղաթյուրմանն ուղղված քաղաքականության, դրա ակունքների և նպատակների մասին: Նա նշեց, որ այս գիրքը երկարատև, մանրակրկիտ աշխատանքի արդյունք է և իրենից ներկայացնում է իրական պատմության օբյեկտիվ ներկայացման փորձ:
Շնորհանդեսին ելույթներով հանդես եկան նաև ռուսաստանյան Սևծովյան տարածաշրջանի քաղաքական և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Վ.Զախարովը, «Աշխարհի ժողովուրդների հոգևոր միասնության միջազգային ակադեմիայի» նախագահ Գ.Տրապեզնիկովը, «Ռուս-հայկական համագործակցության» նախագահ Յու.Նավոյանը, “Армянский принц Манук бей”, “Веапар: Воспоминания о Вазгене Первом”, “Спасенный Римом. Кардинал Григор Аганджанян” ռուսալեզու գրքերի հեղինակ Գոհար Ռշտունին, «Արարատ» մշակութային միության նախագահ Է.Դոլբակյանը, “Հայասա” տեղեկատվական պորտալի գլխավոր խմբագիր Տ. Մանասյանը:
Միջոցառման մասնակիցների թվում էին նաև անվանի քաղաքագետներ, պատմաբաններ, համայնքային և ռուսաստանյան հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ, երիտասարդական կազմակերպությունների, ՌԴ Գրողների միության, մոսկովյան ԲՈՒՀ-րի հայ և այլազգի դասախոսական անձնակազմի, ինչպես նաև հայկական և ռուսաստանյան ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ:
Տեղեկանք: Ռուբեն Գալիչյանի “Азербайджанские историко-географические фальсификации” ռուսալեզու գրքում մանրամասն ներկայացված են Հարավային Կովկասի պետությունների ձևավորման հիմնական փուլերը՝ տարբեր դարաշրջանների քարտեզների պատկերմամբ և պատմական սկզբնաղբյուրների հղումներով: Աշխատությունը հագեցած է պատմաբանական և էթնոգրաֆիկ նյութերով, ներկայացված է մոտ 45 պատմաբանական մեծ նշանակություն ունեցող քրիստոնյա, իսլամական և հունա-հռոմեական քարտեզների վերլուծություն:

В посольстве Армении в России состоялась презентация книги Рубена Галчяна
В посольстве Армении в России 4 марта состоялась презентация русского издания книги Рубена Галчяна «Азербайджанские историко-географические фальсификации». Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе выступления на мероприятии посол Армении в России Олег Есаян отметил, что книга представляет большой интерес как для научных и общественных кругов, так и для широкой публики.
«Эта работа Рубена Галчяна важна в первую очередь тем, что представляет реальную историю региона, намеренное искажение которой создает серьезные препятствия в вопросе урегулирования карабахского конфликта, а также мешает развитию добрососедских отношений между народами региона», - подчеркнул посол.
Затем выступил автор книги, обратившись к осуществляемой Азербайджаном политике по искажению истории, ее истокам и целям. Он отметил, что книга является результатом длительной, кропотливой работы, и представляет собой попытку объективного представления реальной истории.
На мероприятии выступили также директор Института политических и социальных исследований черноморско-каспийского региона Владимир Захаров, президент Международной академии духовного единства народов Георгий Трапезников, президент организации «Русско-армянское содружество» Юрий Навоян, автор книг «Армянский принц Манук бей», «Веапар: Воспоминания о Вазгене Первом», «Спасенный Римом. Кардинал Григор Аганджанян» Гоар Рштуни, председатель общества «Арарат» Эммануил Долбакян, главный редактор информационного портала «Айаса» Тигран Манасян.
В мероприятии приняли участие политологи, историки, руководители общественных и молодежных организаций, представители Союза писателей РФ, вузов и российских СМИ.
В книге «Азербайджанские историко-географические фальсификации» подробно представлены основные этапы формирования государств на Южном Кавказе с картами разных эпох и ссылками на исторические источники. Исследование включает исторические и этнографические материалы, в нем также представлен анализ порядка 45 христианских, исламских, греко-римских карт, имеющих большое историческое значение.