«Երբ ՎՊ-ն գնահատական է տալիս և հետևանք չի լինում, վատ վիճակում է հայտնվում»
«Վերահսկիչ պալատի գլխավոր խնդիրն է արձանագրել խախտումները և ներկայացնել հանրությանը»,- այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողներին ասաց ՀՀ արդարդատության նախարար Հրայր Թովմայսնաը` կրկնելով այն հիմնավորումները, որոնք ներկայացրեց կառավարությունում՝ ՎՊ-ի մասին օրենքում փոփոխությունները առաջարկելիս:
Ըստ նախարարի՝ պետք է առանձնանցել գնահատականները ՎՊ գործառույթից, քանի որ դա նաև միջազգային ստանդրատներ են և իրավական գանհատականը տալիս է ոստիկանությունը, իսկ քաղաքականը` Ազգային ժողովն ու ՀՀ Նախագահը:
«Երբ ՎՊ-ն գնահատականներ է տալիս ու հետո հետևանք չի լինում, շատ վատ վիճակում է հայտնվում՝ լինի դա իրավական, թե՝ քաղաքական»,-ասաց Հրայր Թովմասյանը:
Նախարարը նաև փոխանցեց, որ Վերահսկիչ պալատը օժտված չէ այն մասնագիտական կարողություններով, որ կարողանա իրավական և քաղաքական գնահատականներ տալ արձանագրված խախտումներին:

Товмасян: Контрольная палата не может выступать с политическими оценками
«Главная задача Контрольной палаты Армении – выявлять нарушение и представлять их общественности. Необходимо отделить оценки от деятельности Контрольной палаты. Правовые оценки дает полиция, а политические – парламент и президент», - заявил министр юстиции Армении Грайр Товмасян, говоря проекте изменений в законе о Контрольной палате, который он представил на заседании правительства.
«Когда Контрольная палата выступает с оценками, за которыми не следуют последствий, то структура оказывается в очень неудобном положении – и правовом, и политическом», - отметил министр.
Г.Товмасян заявил, что Контрольная палата не имеет профессиональных возможностей, чтобы давать правовые и политические оценки выявленным нарушениям.