Կարմիր խաչը այս պահին չի կարող խոսել Մամիկոն Խոջոյանի առողջության մասին
«Մեր հիմնական առաքելությունը ՀՀ քաղաքացու հայրենադարձման խնդիրն էր, ինչն իրականացվել է: Խոջոյանի առողջական վիճակի հետ կապված մեկնաբանություններ չեմ կարող անել»,- Aysor.am-ի հարցին, թե արդյոք ԿԽՄԿ-ն իրավասո՞ւ է զբաղվել Ադրբեջանում խոշտանգված և օրերս հայրենադարձված Մամիկոն Խոջոյանի խնդիրներով, ասաց ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունին:
Զ. Ամատունի նաև հավելեց, որ ԿԽՄԿ-ի համար մտահոգիչ է առհասարակ բոլոր գերիների առողջական վիճակը` հավելելով, որ իրենք որպես կանոն, հայրենադարձումից հետո շարունակում են կապ պահպանել գերու ընտանիքի հետ:
«Մենք հնարավորության դեպքում նաև աջակցում ենք սոցիալական և առողջապահական հարցերում, սակայն դա մեր գլխավոր առաքելությունը չէ»,- հավելեց նա:
Հիշեցնենք, որ Մամիկոն Խոջոյանն այս պահին գտնվում է Իջևանի բժշկական կենտրոնում և առողջական լուրջ խնդիրներ ունի:

ICRC mission was to help the Armenian citizen return to his homeland
“Our main mission was to help the Armenian citizen return to his homeland, which was achieved. I cannot make any comments about Khojoyan’s health condition,” the head of the communications programs of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Armenia Office Ms. Zara Amatuni told Aysor.am when asked if the ICRC is authorized to deal with problems of Mamikpon Khojoyan, a 77-year-old man who was tortured during his captivity in Azerbaijan and was freed recently.
Mamikon Khojoyan is currently in Ijevan medical center. He has serious health problems.
The ICRC is concerned over health condition of all the captives, Zara Amatuni said adding that as a rule, they keep in touch with families of captives after they return to the homeland.
“When possible we assist with their social and healthcare problems, but is not our main mission,” she said.