Ալվինա Գուլումյանը կդառնա՞ ՍԴ անդամ
Երեկ լրացել է ՀՀ ՍԴ անդամ Մանուկ Թոփուզյանի պաշտոնավարման ժամկետը, նա դարձել է 65 տարեկան, որից հետո ՀՀ Սահմանադրության համաձայն ՍԴ անդամը պետք է վայր դնի լիազորությունները։ ՍԴ մասին օրենքի համաձայն՝ այդ տեղը պետք է համալրվի երկամսյա ժամկետում։
«Ժողովուրդի» տեղեկություններով՝ իշխանական դաշտում դեռևս հստակ որոշում չկա՝ ՍԴ անդամի պաշտոնում ով է փոխարինելու Թոփուզյանին։ Ըստ նախնական խոսակցությունների՝ չի բացառվում, որ ՍԴ նախկին անդամ Ալվինա Գյուլումյանը, ով 2003թ. նշանակվելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավոր, վայր էր դրել լիազորությունները, կրկին վերադառնա։
Սակայն ՄԻԵԴ-ում Գյուլումյանի պաշտոնավարման ավարտին կա մոտ մեկ տարի ժամանակ։ Եվ ՍԴ անդամ դառնալու դեպքում նա պետք է հրաժարական տա: Թերթին չի հաջողվել պաշտոնապես ճշտել այս տեղեկությունը:
Նշենք, որ ՍԴ անդամներից 4-ին նշանակում է նախագահը, մյուս հինգին՝ ԱԺ-ն: Մ. Թոփուզյանը նշանակվել է 2009թ. Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով:

The tenure of Armenian Constitutional Court (CC) member Manuk Topuzain expired yesterday: he turned 65 and under the Constitution he must resign. By the Law on the RA Constitution, this vacancy shall be filled within two months.
‘Zhoghovurd’ paper writes that the ruling circles have not yet decided who will replace Topuzian. Rumors persist that Ms. Alvina Gulumian is a likely candidate. She was previously a member of the CC (CC) and has served as Armenia’s judge in the European Court of Human Rights since 2003.
Alvina Gulumian’s tenure in ECHR expires next year. She should tender her resignation in order to become member of Armenia’s Constitutional Court. The paper failed to verify this information.
4 of the members of CC are appointed by the Armenian president, the other 5 members are appointed by the parliament. Topuzian was appointed in 2009 by a presidential decree.