«ԱՄՆ-ն չի ճանաչում ցեղասպանությունը, քանի որ պատասխանատվությունը մեծ է»
Հայոց ցեղասպանության լիարժեք ճանաչման համար անհրաժեշտ է, որ այն առաջին հերթին ճանաչի ԱՄՆ-ն: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի ճանաչումից հետո Հայոց ցեղասպանությունը կճանաչեն նաև Իսրայելն ու Անգլիան:
«ԱՄՆ-ն չի ճանաչում, քանի որ ցեղասպանության հետևանքների վերացման առումով պատասխանատվությունը շատ մեծ է»,-ասաց նա:
Թուրքագետի խոսքով՝ ցեղասպանության 100-ամյակի տարելիցին ընդառաջ ցավալի է այն, որ մեր տարածաշրջանում պատերազմական իրադրություններ են սկսվել, որոնք կարող են շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը այս հարցից, իսկ Թուրքիան զբաղված է առաջիկայում կայանալիք ՏԻՄ ընտրություններով և ունի ներքաղաքական բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք ևս շեղում են նրա ուշադրությունը այս հարցից:
«Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հարցերի կարգավորման հանձնաժողովը պետք է լավ աշխատի, սակայն առայժմ առանձնապես բան չեմ տեսնում: Նրանք պետք է իրենց աշխատանքներում ներգրավեն նաև սփյուռքին և համագործակցեն նրանց հետ»,-ասաց Հ. Չաքրյանը:

Тюрколог: США не признают Геноцид армян из-за большой ответственности
Для полноценного признания Геноцида армян необходимо, чтобы его в первую очередь признали США. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами тюрколог Акоп Чакрян.
По его словам, после признания США, Геноцид армян признают также Израиль и Англия. «Соединенные Штаты не признают Геноцид армян, поскольку в плане устранения его последствий – ответственность очень большая», - сказал тюрколог.
Как отметил А.Чакрян, в преддверии 100-ой годовщины Геноцида армян вызывает обеспокоенность то обстоятельство, что в регионе начались военные события, которые могут отвлечь внимание мирового сообщества от этого вопроса. Кроме того, Турция занята предстоящими выборами в органы местного самоуправления и имеет многочисленные внутренние проблемы, которые также отвлекают ее внимание от этого вопроса.
«Комиссия, координирующая мероприятия к 100-ой годовщине Геноцида армян, должна работать очень активно, однако в целом я пока не вижу действий. К работам комиссии необходимо привлечь представителей Диаспоры», - заявил А.Чакрян.