«Սելեկտիվ աբորտների թվով Չինաստանից հետո Հայաստանը երկրորդ տեղում է»
ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ սելեկտիվ աբորտների թվով Չինաստանից հետո Հայաստանը երկրորդ տեղում է: Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Բազմազավակ մայրերի աջակցության միավորում» ՀԿ նախագահ Մարգարիտա Հովսեփյանը:
«Վերջին հինգ տարիներին Հայաստանում հղիության արհեստական ընդհատման հետևանքով չի ծնվել 7.200 աղջիկ: 50 տարի անց Հայաստանում չի ծնվի 93.000 աղջիկ»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ շատ ընտանիքներում կանանց ուղղակի ստիպում են գնալ հղիության արհեստական ընդհատման, քանի որ մտածում են՝ եթե երեխա են ունենում, ապա դա տղա պետք է լինի:
«Սա մի օր կբերի սերնդի շարունակության անհնարինության»,- ասաց նա:
Նա նաև անդրադարձավ մի խնդրի, որն այսօր արդեն գլուխ է բարձրացնում: Ըստ նրա՝ հայ աղջիկները շատ են տարվել կարիերայով և ընտանիք կազմելու ու երեխա ունենալու ժամանակ չունեն:

Армения по числу селективных абортов занимает второе место после Китая
Армения, согласно данным ООН, занимает по числу селективных абортов второе место после Китая. Об этом заявила сегодня журналистам председатель Объединения по содействию многодетным семьям Маргарита Овсепян.
«За последние пять лет из-за искусственного прерывания беременности в Армении не родились 7.200 девочек. Через 50 лет эта цифра достигнет 93.000», - сказала она. По ее словам, во многих семьях женщин просто заставляют прерывать беременность, поскольку хотят иметь мальчика.
«Это может привести в один прекрасный день к невозможности продолжения рода», - заявила она.
Маргарита Овсепян отметила, что сегодня в Армении актуальна еще одна проблема: женщины хотят построить карьеру, а уже потом выходить замуж и рожать детей.