Էկոնոմիկայի փոխնախարար. ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը շարունակվում է
«Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը և օրակարգը` միգուցե նոր շեշտադրումներով, այնուամենայնիվ շարունակվում է»,- այսօր լրագրողներին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը:
Փոխնախարարը նաև նշեց, որ շարունակվում է ԵՄ-ի Twinning, Taiex, SIGMA ծրագրերը, և պարբերաբար միջոցառումներ են տեղի ունենում, որոնք նաև թույլ են տալիս շահառու կառույցներին տեղեկացված լինել ԵՄ ծրագրերի գործիքների, նաև կիրակրման մեթոդների վերաբերյալ:
Գ. Մելքոնյանի փոխանցմամբ, միջոցառումների նպատակն է գործիքների կիրարկելիության մակարդակը բարձրացնել և այդ գործիքները Հայաստանում արդյունավետ օգտագործել, նաև կառույցներին ծանոթացնել ծրագրերի ներկա փուլին հետագա աշխատանքների շեշտադրումներին:
Twinning, Twinning SIGMA ծրագրերի շահառուները պետական մարմիններն են, իսկ տարվա վերջին սպասվող Անդրսահմանային աջակցության ծրագրի շահառուներն, ըստ փոխնախարարի, կարող են լինել այլ կազմակերպություններ:
ԵՄ գործիքներում կան նոր շեշտադրումներ` մասնավոր հատված, գյուղատնտեսություն, արդարադատություն, իսկ թե որքան է կազմելու ԵՄ-ի գումարային աջակցությունը իր գործիքների միջոցով` Գարեգին Մելքոնյանը չմանրամասնեց:

Г.Мелконян: Сотрудничество Армения-ЕС продолжается
Сотрудничество между Арменией и Евросоюзом продолжается. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель министра экономики Армении Гарегин Мелконян.
«Повестка сотрудничества Армения-ЕС, возможно с новыми акцентами, но, тем не менее, продолжается», - заявил он.
Г.Мелконян отметил, что в стране продолжаются программы ЕС – Twinning, Taiex, SIGMA и периодически проходят мероприятия, которые позволяют заинтересованным организациям получить информацию об инструментах программ ЕС, а также методах их применения.
По словам замминистра, бенефициарами программ Twinning, Twinning SIGMA являются государственные органы. Г.Мелконян также сообщил, что в намеченной в конеце 2014 года программе трансграничного содействия могут участвовать также другие организации.
Как отметил Г.Мелконян, в финансовых и правовых инструментах ЕС есть новые акценты, касающиеся частного сектора, сельского хозяйства. При этом заместитель министра экономики не уточнил, какую конкретно сумму составит содействие ЕС.