Լևոն Արոնյանը զիջեց Վիշվանաթան Անանդին
Շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարի առաջին տուրում Լևոն Արոնյանը սևերով զիջեց աշխարհի նախկին չեմպիոն Վիշվանաթան Անանդին: Հայ գրոսմայստերը խաղից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ սա դեռ առաջին պարտիան է, և ինքը կաշխատի հետագայում բարելավել ցուցանիշները:
Նշենք, որ հավակնորդների մրցաշարն անցկացվում է Խանտի Մանսիյսկում: 8 գրոսմայստերների մասնակցությամբ երկու ռաունդից բաղկացած մրցակցությունում հաղթողը շախմատային թագի համար մրցավեճում կհանդիպի գործող չեմպիոն Մագնուս Կառլսենի հետ:
Ավելացնենք, որ վաղը կայանալիք 2-րդ տուրում Արոնյանը սպիտակներով կխաղա ադրբեջանցի Շահրիյար Մամեդյարովի հետ:

Левон Аронян проиграл Вишванатану Ананду на турнире в Ханты-Мансийске
Армянский гроссмейстер Левон Аронян проиграл в первом туре турнира претендентов экс-чемпиону мира индийцу Вишванатану Ананду. Левон Аронян заявил на пресс-конференции после игры, что это пока лишь первая партия, и он постарается в дальнейшем улучшить показатели.
Отметим, что турнир претендентов проходит в Ханты-Мансийске. Победитель состоящего из двух раундов турнира с участием 8 гроссмейстеров получит право сыграть за шахматную корону с действующим чемпионом мира норвежцем Магнусом Карлсеном. Турнир продлится до 31 марта.
Завтра, во втором туре, армянский гроссмейстер Левон Аронян сыграет в партии с азербайджанцем Шахрияром Мамедъяровым.