ՏՏ սկսնակ ձեռնարկություներին արտոնություններ տրվեցին
Այսօր Գործադիրը հարկային և պետական աջակացության արտոնություններ սահմանեց ՏՏ ոլորոտի սկսնակ ձեռնարկություններին, նիստից հետո լրագրողներին մանրամասներ ներակայացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը:
Նախարարը նշեց, որ աջակցությունը սկսնակ ձեռնարկությունենրին լինելու է երկու ուղղությամբ հարկային` շահութահարկի գծով` զրո տոկոս, և եկամտահարկի գծով` 10 տոկոս, նաև նորաստեղծ ընկերությունները աջակցություն կստանան` ընգրկվելով ներդրումային ծրագրերում, կստանան նաև տեխնիկական աջակցություն, նախատեսվում է միասնական վենչուրային հիմանդրամից ծրագրեր ևս:
Վ. Ավանեսյանը շեշտեց, որ խոսքը մինչև 15 աշխատակից ունեցող ձեռնարկությունների մասին է: Արտոնությունները տևելու են ընդամենը երեք տարի, և նախատեսված է ծրագիրը շարունակել մինչև 2020թ-ը:
Նախաձեռնողները հույս ունեն, որ այս արտոնությունների շնորհիվ տարեկան 40-60 նոր ընկերություն կստեղծվի, որոնք իրենց արտադրանքը կիրացնեն տեղի ոլորտի ձեռնարկություններում, սակայն կան սահմանափակումներ, օրինակ անգամ համակարգչի վաճառքի չի թույլատրվի, ընկերությունները պետք է կամ արտադրանք ստեղծեն կամ ծառայություններ մատուցեն, հակառակ դեպքում կզրկվեն արտոնություններից:
Նշենք, որ սկսնակ ձեռնարկություններին հարկային արտոնություների տալու պատճառներից է այն, որ Հայաստանում փաստացի գործող ընկերությունները իրենց ձեռնարկությունները գրանցում են արտերկրում, հիմնականում ԱՄՆ-ում:

В Армении новым компаниям сферы IT предоставят налоговые льготы
Правительство Армении установило сегодня для новых предприятий сферы информационных технологий налоговые и государственные льготы. Об этом заявил после заседания правительства министр экономики Армении Ваграма Аванесяна.
Министр отметил, что содействие новым компаниям сферы IT будет оказываться в двух направлениях: налоговой – доходу на прибыль 0% и подоходному налогу – 10%. Кроме того, новым предприятиям в виде грантов будет предоставляться и технические содействие, предусматриваются также программы из единого венчурного фонда.
В.Аванесян отметил, что речь идет о компаниях, имеющих не более 15 сотрудников. Предоставление льгот запланировано в течение трех лет, предусматривается продолжить реализацию программы до 2020 года.
Инициаторы законопроекта ожидают, что благодаря этим льготам будут создаваться ежегодно 40-60 новых компаний, которые реализуют свою продукцию в отечественных предприятиях сферы. Однако есть некоторые ограничения: компании должны заниматься или созданием продукта или предоставлением услуг, в противном случае они лишаться льгот.
Отметим, что одной из причин предоставления новым компаниям налоговых льгот стало то обстоятельство, что фактически действующие в Армении компании регистрируют свои предприятия за рубежом, в основном в США.