Սարգսյան. Նախարարությունների նոր շենքը ներդաշնակ է շրջակա շինություններին
«Վազգեն Սարգսյան 3 հասցեում կառուցվող նախարարությունների շենքը ներդաշնակվում է շրջակա շինություններին»,- այս մասին Ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Նարեկ Սարգսյանը՝ պատասխանելով Aysor.am-ի հարցին` արդյոք նորակառույցը ներդաշնակ է շրջակա շինություններին:
Նա նաև համոզված է, որ նախարարությունների շենքն ավելի ներդաշնակ է, քան այլ շինություններ, նախ երանգների համադրությամբ, ֆասադը համահունչ է նույն փողոցի շինություններին և այլն:
Նարեկ Սարգսյանը մասնավորապես առանձնացրեց նորակառույց շինության բարձրադիր կամարը` 17 մետր բարձրությամբ և 14 մետր լայնությամբ, որից առանձին մուտքեր են լինելու դեպի նախարարություններ, իսկ դիմացը` Շահումյան հրապարակում ավտոկայանտեղի է կառուցվելու:
Հիշեցնենք, որ Նախարարությունների նոր շենքը կառուցում է արգենտինահայ գործարար Էդուրադո Էռնեկյանի «Սալսա Դիվելոփմենթ» ընկերությունը, շինարարության ավարտից հետո նախարարությունները կտեղափոխվեն նոր կառավարական մասնաշենք, իսկ ԱԳՆ-ի արդեն նախկին շենքը կտրամադրվի Էդուարդո Էռնեկյանին:

Новое здание министерств гармонично вписывается в ансамбль столицы
Сооружаемое в Ереване новое правительственное здание гармонизируется с окружающей застройкой. Об этом заявил сегодня председатель Государственного комитета архитектуры при правительстве Армении Нарек Саркисян, отвечая на вопрос Aysor.am, вписывается ли новое здание в панораму построенных ранее домов.
Он также отметил, что здание министерств более гармонично, чем другие здания, поскольку подобраны как оттенки облицовки, так и сам фасад.
Нарек Саркисян, в частности, отметил арку высотой 17 метров и шириной 14 метров, через которую будет проходить вход к министерствам, а напротив – на площади им. Шаумяна, будет построена автостоянка.
Напомним, строительство нового правительственного комплекса по ул. Вазгена Саркисяна 3 осуществляет компания «Сальса Дивелопмент», собственником которой является армянский предприниматель из Аргентины Эдуардо Эрникян. После завершения строительства правительственного здания в нем будут располагаться МИД, министерства юстиции, энергетики и природных ресурсов, а здание бывшего министерства иностранных дел Армении будет предоставлено Эдуардо Эрникяну.