Հյուսիսային պողոտան լավագույնն է սեյսմակայունությամբ. Ես ասում եմ` ես լսում
Հարց Ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Նարեկ Սարգսյանին. «Հյուսիսային պողոտան ինչո՞ւ է ճաքում»: Պատասխան. «Ինչ էլ առաջին անգամ կառուցես` սկսելու է ճաքել»:
Ճարտարապետը մատնանշեց, որ Հյուսիսային պողոտան ճաքում է նախ և առաջ տեխնիկական պատճառներով. Նախ գունավոր ցեմենտով են ամրացրել, որ «մարդիկ քայլեն, զգան, գործի», հետո պողոտան վերջնական տեսքի բերեն:
Նա կտրականապես ժխտեց, որ պողոտան անորակ կառուցման արդյունքում է ճաքում, «Ձեզ երևի էդպես ա պետք»:
Հյուսիսային պողոտայում հիմա էլ աշխատանքները շարունակվում են և, Ն. Սարգսյանի փոխանցմամբ, շուտով նստարաններ, լուսավորություն, կանաչապատ տարածք կհայտնի, Տերյան փողոցը կլայնանա, պողոտայի ներքնահարկում լինելու է ավոտկայանատեղի, նաև առևտրային և սպասարկման տարածքներ:
Նարեկ Սարգսյանը նաև ժխտեց, որ Հյուսիսային պողոտային շինությունները սեյսմակայուն չեն. «Հյուսիսային պողոտան լավագույնն է սեյսմակայունության առումով, ես ասում եմ` ես լսում»: Նաև հաղորդեց, որ պողոտայի շինությունները կառուցված են երկաթբետոնե մոլոնիտ կարկասով և ապահով են:

Н.Саркисян: Северный проспект по сейсмоустойчивости – наиболее безопасный
Здания на Северном проспекте Еревана считаются по сейсмостойкости наиболее прочными и безопасными. Об этом заявил сегодня журналистам председатель Государственного комитета архитектуры при правительстве Армении Нарек Саркисян.
«Северный проспект по сейсмостойкости – лучший, заверяю вас», - сказал архитектор.
Он сообщил, что здания на Северном проспекте построены из железобетона с монолитным каркасом и надежны.
На вопрос журналистов о том, почему на пешеходных дорожках и покрытиях Северного проспекта уже появились широкие трещины, Нарек Саркисян отметил, что «что бы не строилось в первый раз, начнет трескаться».
Архитектор заявил, что появление трещин на Северном проспекте, прежде всего, связано с техническими причинами. Он категорически опроверг, что трещины являются результатом некачественного строительства. «Видимо, вам нужно, чтобы это было так», - сказал Н.Саркисян.
Как отметил Н.Саркисяна, на Северном проспекте и сейчас продолжаются работы, вскоре будут установлены скамейки, появятся зеленные насаждения. Кроме того, по его словам, будет расширена ул. Теряна, а на Северном проспекте появиться подземная автостоянка и торговые площадки.