Հրայր Թովմասյան. Կխոսեմ այն ժամանակ, երբ նախարարի պիջակը հագիս չի լինի
«Եթե մի փոքր հետ նայենք, ապա Աղվան Հովսեփյանը պետք է նշանակվեր այս ակադեմիայի ռեկտոր, սակայն հիմա, ոնց որ թե չնշանակվեց: Ինչպիսի՞ նախարար եք ուզում, ես ոչ գուշակություններով եմ զբաղված, ոչ էլ կարող եմ պատասխանել այդ հարցերին: Օրենքը կընդունվի, թե ոչ, երբ կընդունվի, վարչապետը կառաջադրի տվյալ անձի թեկնածությունը, նախագահը կնշանակի», -այսօր Արդարադատության ակադեմիայի բացման ժամանակ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը` անդրադառնալով այն լուրերին, որ Քննչական ստեղծվել է նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին աշխատանքի տեղավորելու համար:
Հ. Թովմասյանի խոսքով՝ Քննչական կոմիտեն, եթե անհրաժեշտ չլիներ, չէր ներկայացնի այն:
«Մենք հրաժարվեցինք բոլորին մեկի հարկի տակ հավաքելուց և փորձեցինք առաջին քայլը անել: Առաջին, բայց դա գործի 90 %-ն է, որովհետև թեպետ երկուսն են միավորվել, բայց գործերի 90 % են քննում»,-ասաց նա:
Նա հրաժարվեց մեկնաբանություն տալ Սահմանադրական դատարանի վարույթում գտնվող «Կենսաթոշակային կուտակային համակարգի» մասին օրենքի վերաբերյալ, ասելով, որ չի կարող կարծիք հայտնել դատարանների վարույթներում գտնվող գործերով, և այդ մասին կարող է խոսել այն ժամանակ, երբ նախարարի պիջակը հագին չի լինի:

Г.Товмасян: Я отвечу на эти вопросы, когда на мне не будет пиджака министра
«Если немного оглянуться назад, то можно вспомнить, что на пост ректора этой академии должны были назначить Агвана Овсепяна, однако сейчас, вроде, не назначили. Чего вы хотите? Я не занимаюсь предсказаниями и не могу отвечать на такие вопросы, как, принят ли будет закон или нет, предложит ли премьер-министр кандидатуру данного лица или нет, назначит ли его президент», - заявил сегодня журналистам министр юстиции Армении Грайр Товмасян, касаясь слухов о том, что новый Следственный комитет создается с целью «трудоустройства» бывшего генпрокурора Агвана Овсепяна.
При этом Г.Товмасян отметил необходимость создания данной структуры.
«Мы попытались сделать первый шаг, однако это 90% дела, поскольку хотя и объединились две структуры, однако они расследуют 90% дел», - сказал он.
На вопрос о судьбе находящегося в производстве Конституционного суда Армении законопроекта по внедрению обязательной накопительной пенсионной системы Г.Товмасян также не стал отвечать, отметив, что просто не уполномочен комментировать подобные дела.
«Когда на мне не будет пиджака министра, я буду готов ответить на эти вопросы, но на данной стадии – нет», - сказал Г. Товмасян.