Ինձ համար հայհոյախոսության թեման փակված է այնքան, քանի նախարար եմ. Tert.am
Երևանում այսօր տեղի է ունեցել Արդարադատության ակադեմիայի բացման արարողությունը, որին մասնակցում էին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, ով պատասխանել է լրագրողների հարցերին։ Tert.am–ի հետ ճեպազրույցում նախարարը անդրադարձել է մոտ մեկ ամիս առաջ Ազգային ժողովում իր հետ կապված միջադեպին՝ պատասխանելով հարցին, թե կարելի է արդեն արձանագրել, որ միջադեպն այլևս հարթված է:
- Պարո՛ն նախարար, պատգամավոր Արմեն Ռոստոմյանի հետ Ձեր հայտնի միջադեպից անցել է մեկ ամիս, կարո՞ղ ենք արձանագրել, որ այն այլևս հարթված է:
-Գիտե՞ք, Ազգային ժողովում հնչեցված հայհոյանքը ես միջադեպ չեմ համարի, և ընդհանրապես, հայհոյախոսությունն իմ լեքսիկոնում բացակայում է, բայց եթե որևէ մեկը որոշի, որ կարող է այդկերպ ինձ հետ խոսել, ապա ես նրան կարող եմ որակել և կորակեմ արտաբերած բառի բառարանային բոլոր իմաստներով և ինչու չէ՝ նաև հարակից բառերով: Միգուցե իր կենսագրության համար պետք կգա:
Ես կարծում էի, որ Ձեր նշած անձը կկարողանար իր մեջ ուժ գտնել և ներողություն խնդրել այն լսարանից, ում հասանելի է եղել իր արտաբերածը, և նախարար Հրայր Թովմասյանից: Հրայր Թովմասյան անձից՝ մարդուց, նա ներողություն խնդրելու անհրաժեշտություն չունի: Ինչպես արդեն նշել եմ, մեր իրականության մեջ նման բառերի օգտագործումն երբեք անպատասխան չի մնում և ներողությունով չի հարթվում՝ պարզապես իմ դիրքը բացառում է այս պահին պատասխանելը: Ինձ համար փակված է այդ հարցն այնքան ժամանակ, քանի դեռ ես նախարար եմ: Ինչ կլինի դրանից հետո, վստահ եմ՝ բոլորը կիմանան:

Г.Товмасян: Тема ругательств закрыта, пока я занимаю пост министра
Сегодня в Ереване состоялась церемония открытия Академии юстиции, в которой приняли участие президент Серж Саргсян, министр юстиции Грайр Товмасян, ответивший на вопросы журналистов. Отвечая на вопрос Tert.am о произошедшем почти месяц назад инциденте в Национальном Собрании, Г.Товмасян заявил, что для него данный вопрос закрыт до тех пор, пока занимает пост министра.
- Господин министр, после известного инцидента между Вами и депутатом Арменом Рустамяном прошел месяц. Можем ли мы констатировать, что он сглажен?
- Знаете, озвученное в Национальном Собрании ругательство я не буду считать инцидентом, и вообще, матерные выражения отсутствуют в моем лексиконе, но, если кто-то решит, что может говорить со мной подобным образом, то я могу квалифицировать его во всех словарных смыслах произнесенного слова, а также похожими другими словами. Может, это пригодится для его биографии.
Я полагал, что указанное Вами лицо сумело бы найти в себе силы и попросить прощения и у той аудитории, в присутствии которой было произнесено это, и у министра Грайра Товмасяна. А необходимости в извинениях перед Грайром Товмасяном нет.
Как я уже отмечал, использование подобных слов в нашей действительности никогда не остается без ответа и не решается извинениями, просто мое положение исключает ответ в данный момент. Для меня этот вопрос закрыт до тех пор, пока я занимаю пост министра, а вот, что будет потом – убежден, все узнают.