Ինձ համար հայհոյախոսության թեման փակված է այնքան, քանի նախարար եմ. Tert.am
Երևանում այսօր տեղի է ունեցել Արդարադատության ակադեմիայի բացման արարողությունը, որին մասնակցում էին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, ով պատասխանել է լրագրողների հարցերին։ Tert.am–ի հետ ճեպազրույցում նախարարը անդրադարձել է մոտ մեկ ամիս առաջ Ազգային ժողովում իր հետ կապված միջադեպին՝ պատասխանելով հարցին, թե կարելի է արդեն արձանագրել, որ միջադեպն այլևս հարթված է:
- Պարո՛ն նախարար, պատգամավոր Արմեն Ռոստոմյանի հետ Ձեր հայտնի միջադեպից անցել է մեկ ամիս, կարո՞ղ ենք արձանագրել, որ այն այլևս հարթված է:
-Գիտե՞ք, Ազգային ժողովում հնչեցված հայհոյանքը ես միջադեպ չեմ համարի, և ընդհանրապես, հայհոյախոսությունն իմ լեքսիկոնում բացակայում է, բայց եթե որևէ մեկը որոշի, որ կարող է այդկերպ ինձ հետ խոսել, ապա ես նրան կարող եմ որակել և կորակեմ արտաբերած բառի բառարանային բոլոր իմաստներով և ինչու չէ՝ նաև հարակից բառերով: Միգուցե իր կենսագրության համար պետք կգա:
Ես կարծում էի, որ Ձեր նշած անձը կկարողանար իր մեջ ուժ գտնել և ներողություն խնդրել այն լսարանից, ում հասանելի է եղել իր արտաբերածը, և նախարար Հրայր Թովմասյանից: Հրայր Թովմասյան անձից՝ մարդուց, նա ներողություն խնդրելու անհրաժեշտություն չունի: Ինչպես արդեն նշել եմ, մեր իրականության մեջ նման բառերի օգտագործումն երբեք անպատասխան չի մնում և ներողությունով չի հարթվում՝ պարզապես իմ դիրքը բացառում է այս պահին պատասխանելը: Ինձ համար փակված է այդ հարցն այնքան ժամանակ, քանի դեռ ես նախարար եմ: Ինչ կլինի դրանից հետո, վստահ եմ՝ բոլորը կիմանան:

Tovmasian: Bad language subject closed as long as I am minister
The opening ceremony of Justice Academy was held in Yerevan today. The ceremony was attended by President Serzh Sargsyan and Justice Minister Hrayr Tovmasian who responded to questions of reporters. In response to a question of Tert.am concerning the incident that took place in the National Assembly about a month ago, Hrayr Tovmasian said that the issue is closed for him as long as he holds the ministerial position.
- Mr. Minister, a month has passed since the incident between you and deputy Armen Rustamian. Can we say that it has been settled?
- You know, I will not consider the bad language used in the National Assembly as an incident. In general, foul language is absent from my vocabulary, but if someone decides that he can speak with me in such a language, then I may characterize him by using all the lexical meanings of the uttered word and also other similar words. Perhaps he will need them for his biography.
I thought that the person you mentioned would find the strength to apologize both to the people in whose presence the words were uttered and to Minister Hrayr Tovmasian. There is no need to apologize to Hrayr Tovmasian.
As I already said, the use of such words in our reality never remains unanswered and will not be resolved by an apology, but my position rules out an answer at the moment. For me, this question is closed as long as I hold the ministerial position, and everybody will learn what will happen later – I am sure.