Ալեքսանդր Արզումանյան. Չեմ ընդունում, որ Ղրիմում արդար հանրաքվե է անցկացվել
Կասկածելի է թվում Լեռնային Ղարաբաղում՝ Ղրիմի հանրաքվեի առթիվ տոնախմբության կազմակերպումը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումյանը՝ ընդգծելով՝ այս պահին պետք է զերծ մնալ տեսակետներ հայտնելուց.
«Հիմա դա վտանգավոր է, սակայն Լեռնային Ղարաբաղում երեկ այնպիսի տոնախմբություն էր, կարծես թե Արցախը դարձել է ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի անդամ: Սա նշանակում է, որ Ռուսաստանն է ստիպել հայկական կողմին այսպես արձագանքել»,- ասաց Ալիկ Արզումանյանը:
Պատգամավորը հույս հայտնեց, որ Հայաստանը կկարողանա իր ռազմավարական գործընկերներին բացատրել, որ մեզ համար կարևոր է լավ հարաբերություններ պահպանել Ուկրաինայի, Ռուսաստանի և Եվրամիության հետ.
«Միաժամանակ ես չեմ ընդունում, որ Ղրիմում արդար հանրաքվե է անցկացվել: Ռուսաստանը բռնակցել է Ղրիմը, այնտեղ բանակը բռնություններ է գործադրել, որոնց մասին միջազգային լրատվամիջոցներն են գրում: Այնտեղ արդար ընտրության մասին խոսք լինել չի կարող»,- ասաց Ալեքսանդր Արզումյանը:
«Ժառանգության» պատգամավորն անդրադարձավ նաև ռուս քաղաքագետների ու նաև ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Վլադիմիր Ժիրինովսկու արած այն հայտարարություններին, ըստ որոնց՝ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է միանա Ռուսաստանին:
«Ինձ չի հետաքրքրում, թե ռուս քաղաքագետներն ինչ են մտածում Ղարաբաղյան հարցի վերաբերյալ: Նրանք ավելի լավ է մտածեն իրենց խնդիրների մասին, օրինակ՝ հարբեցողության»,- ասաց պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 16-ին Ղրիմում անցկացվեց հանրաքվե, ըստ որի բնակչության բացարձակ մեծամասնությունը կողմ արտահայտվեց թերակղզին Ռուսաստանին միացնելուն: Արդեն նախօրեին Ղրիմի և Սևոստոպոլ քաղաքի ղեկավարության ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև ստորագրվեց պայմանագիր, որով Ղրիմն ու Սևոստոպոլը դաշնությունների կարգավիճակով մտան ՌԴ կազմի մեջ:

Арзуманян: В Крыму не мог быть проведен справедливый референдум
Проведение праздничного мероприятия в Нагорном Карабахе в связи с референдумом в Крыму кажется весьма сомнительным. Об этом заявил сегодня журналистам оппозиционный депутат парламента Армении, экс-глава МИД Армении Александр Арзуманян.
Отметим, 18 марта на площади Возрождения в Степанакерте состоялся большой праздничный концерт и салют. В праздновании приняли участие высокопоставленные должностные лица непризнанной республики, в том числе президент НКР Бако Саакян и спикер парламента Ашот Гулян.
Депутат парламента подчеркнул, что сейчас следует воздерживаться от высказывания позиций.
«Сейчас это опасно делать, однако накануне в Нагорном Карабахе состоялось такое празднество, как будто Арцах стал членом Совбеза ООН. Это значит – Россия заставила армянскую сторону отреагировать подобным образом», - сказал А.Арзуманян.
Он выразил надежду, что Армения сумеет объяснить своему стратегическому партнеру, что для нее важно сохранить хорошие отношения и с Украиной, и с Россией, и с Европейским союзом.
«В то же время я не принимаю, что в Крыму был проведен справедливый референдум. Россия захватила Крым, и армия применяла там силу, об этом пишут международные СМИ. В подобных условиях о справедливом выборе и речи быть не может», - заявил Александр Арзуманян.
Депутат парламента обратился также к заявлениям российских политологов и депутата Государственной Думы РФ Владимира Жириновского о том, что Нагорный Карабах должен присоединиться к России.
«Меня не интересует, что думают российские политологи о карабахском конфликте. Они пусть лучше думают о своих проблемах, например, об алкоголизме», - отметил депутат.
Напомним, 16 марта в Автономной Республике Крым состоялся референдум, по итогам которого преимущественная часть избирателей проголосовала за присоединение полуострова к РФ. 18 марта, Россия и Крым подписали договор о вхождении республики в состав РФ.