Փորձագետի բլոգ. Ադրբեջանը դժգոհ է. Սկուտեղի վրա զիջումներ չեն մատուցվում
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր չեն ձեռնարկում:
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի առանցքային դեմքերից մեկի` Մամեդովի հայտարարությունից, պարզ է դառնում, որ Ադրբեջանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությունը` որպես բանակցային պրոցեսի գործուն ձևաչափ, ճիշտ չի ընկալվում:
Համանախագահների առաջնային առաքելությունը` ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ուղիների փնտրտուքն է, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում բանակցությունների անցկացման հարցում միջնորդական ծառայությունների իրացումը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության կամ քայլերի արդյունավետության մասին կարելի է երկար դիտարկումներ անել, սակայն այդ ամենը ոչ մի նշանակություն չի կարող ունենալ, երբ այդ համատեքստում չի առաջարկվում դրա այլընտրանքը:
Իսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ֆորմատի վարկաբեկմամբ ու այլընտրանքի չառաջադրմամբ, առաջ է գալիս խնդրի ռազմական ճանապարհով լուծման տարբերակը, ինչը ոչ մի ապագա չունի առաջին հերթին այն պատճառով, որ պատերազմով եղած հարցերն այդպես էլ վերջնական լուծում չեն ստանալու:
Ադրբեջանը բացեբաց հայտարարում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից իր ակնկալիքը հետևյալն է` ուժի սպառնալիքի միջոցով հասնել Հայաստանի կողմից միակողմանի զիջումների: Այս իրավիճակում հասկանալի է դառնում, թե ինչու է Ադրբեջանը դժգոհ` նրան սկուտեղի վրա զիջումներ չի մատուցվում:
Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը ոչ միայն խոչընդոտում է բանակցությունների փոխզիջումային ուղով լուծմանը, այլև առհասարակ հարցականի տակ դնում կոնֆլիկտի` բանակցությունների միջոցով լուծման հնարավորությունը:

Блог эксперта: Почему Азербайджан недоволен деятельностью МГ ОБСЕ?
Заместитель руководителя аппарата президента Азербайджана, руководитель отдела по внешним отношениям Новруз Мамедов заявил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта не предпринимают конкретных шагов.
Заявление одного из ключевых лиц аппарата президента Азербайджана свидетельствует, что в Азербайджане посредничество сопредседателей МГ ОБСЕ, в качестве действенного формата переговорного процесса, воспринимается неверно.
Приоритетной миссией посредников является поиск путей урегулирования карабахского конфликта, реализация посреднической миссии по вопросу проведения переговоров в условиях отсутствия дипломатических отношений между Арменией и Азербайджаном.
Об эффективности действий или шагов МГ ОБСЕ можно долго рассуждать, однако, все это не имеет значения, когда в данном контексте нет предложения об альтернативе.
Отсутствие альтернативы и компрометация формата сопредседателей Минской группы ОБСЕ приводит к варианту военного решения проблемы, что не имеет какого-либо будущего, в первую очередь, по той причине, что военным путем вопросы не получают окончательного решения.
Азербайджан открыто заявляет, что ожидает от посредников МГ ОБСЕ следующее: угрозой применения силы достичь от Армении односторонних уступок. В этой ситуации становится понятным недовольство Азербайджана. Этой стране никто «не преподносит на блюдечке» уступок.
Подобная политика Азербайджана не только препятствует достижению согласия путем взаимных компромиссов, но и ставит под вопрос возможность решения конфликта посредством переговоров.