Հանձնվեցին պետական մրցանակները. Թատրոնի ոլորտը մնաց ձեռնունայն
Այսօր ՀՀ Նախագահի նստավայրում կայացավ Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի պետական մրցանակների հանձնման պաշտոնական արարաողությունը: Գրականության և արվեստի բնագավառում պետական մրցանակի արժանացավ ՀԳՄ նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը «Է» բանաստեղծությունների ժողովածուի համար:
Երաժշտության համար մրցանակը շնորհվեց կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանին՝ «Ռեքվիեմ» ստեղծագործության համար: Կերպարվեստի ոլորտում մրցանակն ստացավ Աշոտ Ավագյանը` «Մաշտոց» գեղանկարչական որմնանկարի համար: Կինոարվեստի ոլորտում՝ ռեժիսորներ Սերժ Ավեդիքյանը, Ելենա Ֆետիսովան, պրոդյուսերներ Մարտուն Ադոյանը, Թագուհի Կարապետյանը՝ «Փարաջանով» ֆիլմի համար:
Ճարտարապետության և շինարարության ոլորտում մրցանակը շնորհվեց ճարտարապետներ Արթուր Մեսչյանին՝ «Մատենադարան» Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտական նոր մասնաշենքի, վերակառուցված գլխավոր մասնաշենքի և Մաշտոցի պողոտայից դեպի մատենադարան տանող վերակառուցված ճանապարհը» համալիրի համար և Արտակ Ղուլյանին՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Վաչե և Թամար Մանուկյան» մատենադարանի համար:
Ճշգրիտ և բնական գիտություջնների ոլորտում մրցանակաը շնորհվեց Սամվել Շուրքուրյանին և Երվանտ Զորյանին՝ «Թեստային լուծումներ նանոչափական բյուրեղի վրա տեղավորված համակարգերի համար. ալգորիթմներ, մեթոդներ և թեստային ներկառուցվածք» աշխատանքի համար: Հումանիտար և հասարակական գիտությունների բնագավառում մրցանակ ստացավ Հրաչիկ Սիմոնյանը «Ազատագրական պայքարի» ուղիները աշխատության համար: Թատրոնի բնագավառում որևէ մեկին մրցանակ չշնորհվեց:
Նշենք, որ պետական մրցանակը ներառում է մրցանակի դափնեկրի վկայագիր, կրծքանշան և դրամական պարգև՝ 5 միլիոն դրամի չափով:

Президент Армении Серж Саргсян вручил государственные премии за 2013 год
Сегодня в резиденции президента Армении Сержа Саргсяна состоялась официальная церемония вручения государственных премий за 2013 год в различных областях. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Государственной премии в области литературы и искусства удостоились Эдвард Милитонян за сборник стихотворений «Э», в сфере музыки – композитор Тигран Мансурян за произведение «Реквием», в сфере живописи – Ашот Авагян за художественную фреску «Мащтоц».
В сфере киноискусства государственной премии удостоились режиссер Серж Аведикян и Елена Фетисова, продюсеры Мартур Адоян, Тагуи Карапетян за фильм «Параджанов».
В области архитектуры и строительства награды присуждены Артуру Месчяну за проект нового научного корпуса Института древних рукописей «Матенадаран» имени Месропа Маштоца и реконструкцию главного корпуса, Артаку Гуляну – за Матенадаран «Ваче и Тамар Манукяны» Святого Первопрестольного Эчмиадзина.
В области точных и естественных наук государственная премия Армении за 2013 год присуждена Самвелу Шукуряну и Ерванту Заряну, в области гуманитарных и общественных наук – Грачику Симоняну за работу «На пути к освободительной борьбе».
Отметим, что Государственная премия Армении присуждается с 2000 года при спонсорской поддержке Фонда Богосян (Бельгия-Швейцария). В качестве награды присуждаются свидетельство лауреата премии, нагрудный знак и денежная премия в размере 5 млн. драмов.