Գագիկ Մակարյան. Պետք է դանդաղեցնել Մաքսային միություն մտնելու գործընթացը
Միացյալ Նահանգներն ամեն ինչ անելու է Մաքսային միությունը թուլացնելու համար և ՄՄ մտնելու գործընթացը պետք է դանդաղեցնել։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը։
Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան կշարունակեն ճնշումները Ռուսաստանի վրա այնքան ժամանակ, մինչև որ ՌԴ տնտեսությունը թուլանա, կամ էլ այնտեղ դեմոկրատական շարժումներ սկսվեն, իսկ տնտեսության թուլացումը կանդրադառնա նաև Հայաստանի վրա և աղքատության տոկոսը կբարձրանա:
Գ. Մակարյանի խոսքով՝ ԱՄՆ-ի հարցում ճիշտ քայլեր է կատարել Իրանը, և Հայաստանի իշխանությունները պետք է լուրջ վերաբերվեն Իրանին, քանի որ այն կարող է ՌԴ-ին և Թուրքիային հակակշիռ լինել:
Գ. Մակարյանը նշեց, որ ՌԴ իշխանությունների քայլերից երևում է, որ նրանք առանձնապես շահագրգառված չեն Հայաստանի տնտեսության զարգացման հարցում:
«Ռուսաստանի ձեռնարկած բոլոր խոշոր նախագծերը՝ գազ, «Մարս» գործարան, երկաթգիծ, իրենց արդյունավետությամբ աչքի չեն ընկնում: Երկաթգծի նման հսկայական համակարգում անհասկանալի փողեր են ծախսվում, բայց գնացքները շարժվում են 18-րդ դարի ցուցանիշներով՝ ձիու արագությամբ: Էլեկտրացանցերը ևս կորուստներով ու վնասներով են աշխատում՝ ցածր որակի էլեկտրականությամբ ու զիջելով միջազգային ստանդարտներին, իսկ գազը առավելագույն գներով է վաճառվում Հայաստանին»,-ասաց նա:

Гагик Макарян: Процесс вступления в Таможенный союз нужно приостановить
Соединенные Штаты сделают все возможное для ослабления Таможенного союза и процесс вступления в ТС нужно приостановить. Об этом заявил сегодня журналистам председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян.
По его словам, США и Европа продолжат оказывать давление на Россию столько времени, пока экономика России ослабнет или там начнутся демократические движения, а ослабление экономики отразится на Армении, повысится уровень нищеты в стране.
Как отметил Г.Макаряна, в вопросе США правильные шаги сделал Иран и власти Армении должны серьезно отнестись к ИРИ, поскольку это государство может стать противовесом РФ и Турции.
Г.Макарян подчеркнул, что из шагов российских властей следует, что они не особенно заинтересованы в развитии экономики Армении.
«Все предпринятые Россией крупные проекты – газ, завод «Марс», железная дорога – не выделяются своей эффективностью. В столь крупной системе как железные дороги тратятся непонятные деньги, однако поезда двигаются как в 18 веке, со скоростью лошади. Электрические сети также работают с потерями и ущербом, снабжая электроэнергию низкого качества и уступая международным стандартам, а газ продается Армении по максимальным ценам», - сказал Гагик Макарян.