Գագիկ Մակարյան. Պետք է դանդաղեցնել Մաքսային միություն մտնելու գործընթացը
Միացյալ Նահանգներն ամեն ինչ անելու է Մաքսային միությունը թուլացնելու համար և ՄՄ մտնելու գործընթացը պետք է դանդաղեցնել։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը։
Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան կշարունակեն ճնշումները Ռուսաստանի վրա այնքան ժամանակ, մինչև որ ՌԴ տնտեսությունը թուլանա, կամ էլ այնտեղ դեմոկրատական շարժումներ սկսվեն, իսկ տնտեսության թուլացումը կանդրադառնա նաև Հայաստանի վրա և աղքատության տոկոսը կբարձրանա:
Գ. Մակարյանի խոսքով՝ ԱՄՆ-ի հարցում ճիշտ քայլեր է կատարել Իրանը, և Հայաստանի իշխանությունները պետք է լուրջ վերաբերվեն Իրանին, քանի որ այն կարող է ՌԴ-ին և Թուրքիային հակակշիռ լինել:
Գ. Մակարյանը նշեց, որ ՌԴ իշխանությունների քայլերից երևում է, որ նրանք առանձնապես շահագրգառված չեն Հայաստանի տնտեսության զարգացման հարցում:
«Ռուսաստանի ձեռնարկած բոլոր խոշոր նախագծերը՝ գազ, «Մարս» գործարան, երկաթգիծ, իրենց արդյունավետությամբ աչքի չեն ընկնում: Երկաթգծի նման հսկայական համակարգում անհասկանալի փողեր են ծախսվում, բայց գնացքները շարժվում են 18-րդ դարի ցուցանիշներով՝ ձիու արագությամբ: Էլեկտրացանցերը ևս կորուստներով ու վնասներով են աշխատում՝ ցածր որակի էլեկտրականությամբ ու զիջելով միջազգային ստանդարտներին, իսկ գազը առավելագույն գներով է վաճառվում Հայաստանին»,-ասաց նա:

G. Makarian: Process of entry into Customs Union should be suspended
The U.S. will do everything to weaken the Customs Union so the process of Armenia’s entry into the CU should be suspended, the chairman of Union of Armenia’s Employers Gagik Makarian told reporters today.
In his words, the U.S. and Europe will continue to exert pressure on Russia until the Russian economy weakens or democratic movements start there, while the economic weakening will affect Armenia’s economy as well, increasing poverty in the country.
Makarian noted that Iran has made correct moves concerning the U.S. so the Armenian authorities should take Iran seriously - this country may become a counterbalance to the U.S. and Turkey.
According to Makarian, it follows from the Russian authorities’ steps that they are not interested very much in developing the Armenian economy.
“All the large projects of Russia such as gas, Mars Plant and the railway are not noted for their effectiveness. Much money is spent on such a large system as railways, but trains move at a low speed as in the 18th century. The electric networks operate at a loss, they supply low-quality electricity below standard, while gas is sold in Armenia at the maximum price,’ the union chairman said.