«Հարսնաքարի» վճռի հրապարակման ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպը մտահոգիչ է»
ՀՀ փաստաբանների պալատը հաղորդագրություն է տարածել «Հարսնաքարի» գործով երեկ դատարանում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ.
«Հայաստանի Հանրապետության փաստաբանների պալատը հայտնում է իր մտահոգությունը «Հարսնաքարի» գործով դատավճռի հրապարակման ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ:
Մեղադրյալների հարազատների կողմից անեծքներ և վիրավորական խոսքեր էին ուղղվել տուժող կողմի ներկայացուցիչ փաստաբան Տիգրան Եգորյանին։
Այս և մնացած դեպքերում (այդ թվում՝ Վարդան Պետրոսյանին առնչվող գործով), ցավոք, փաստաբանները (ինչպես տուժող, այնպես էլ պաշտպանության կողմի) նույնացվում են իրենց վստահորդների հետ։
«Փաստաբանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 21-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ փաստաբանը չպետք է նույնացվի իր վստահորդի հետ՝ ելնելով փաստաբանի կողմից իր մասնագիտական պարտականությունների կատարումից:
Փաստաբանին ատելության թիրախ դարձնելը հղի է վտանգավոր հետևանքներով և, եթե հասարակությունը չհարգի փաստաբանի մասնագիտական անձեռնմխելիությունը, ապա դա ուղղակիորեն խոչընդոտելու է արդարադատության կայացմանը։
Փաստաբանների պալատը խստորեն դատապարտում է նման վարքագիծը և կոչ է անում բոլոր փաստաբաններին, հնարավոր միջոցներով սաստել մյուս կողմի փաստաբանի նկատմամբ ագրեսիա ցուցաբերող Ձեր վստահորդներին։ Վաղը, նրանց տեղում կարող եք Դուք լինել:
Զուգահեռաբար կոչ ենք անում դատարաններին, նման դեպքերում կիրառել օրենքով նախատեսված միջոցներ, քանի որ այս բացասական երևույթը, երբ դատարանում չի պաշտպանվում փաստաբանի իրավունքները և պայմաններ չեն ստեղծվում փաստաբանի մասնագիտական պարտականությունները կատարելու համար, հավակնում է շարունակական բնույթ կրել:

Chamber of Advocates: Advocate should not be identified with principal
The Chamber of Advocates of Armenia expressed concern over the incident that occurred during the announcement of the verdict in the Harsnakar case.
“The curses and insults voiced by the relatives of the defendants were directed at the representative of the aggrieved party – advocate Tigran Yegorian. Unfortunately like in other cases, very often advocates are identified with principals,” the Chamber’s chairman Ara Zohrabian said in a statement.
Under Article 21 part 5 of the Law on Advocacy, the advocate performing their professional duties shall not be identified with the principal.
The attempts to turn an advocate into a target of hatred are fraught with dangerous consequences. If society does not respect the professional immunity of a lawyer, it will hinder the administration of justice. The Chamber of Advocates condemns such actions. We urge courts to take measures prescribed by the law in such cases because this negative phenomenon when the rights of advocates are not protected in a court and the conditions for performance of their professional duties are not created may become permanent,” the statement notes.