«Քեսաբի հարձակումը բացահայտ սպառնալիք է տարածաշրջանային խաղաղությանը»
Մեր հարևան երկիրը համառորեն մերժում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված շարունակական կոչերը և սրա վառ ապացույցն այն է, որ նախօրեին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում դիպուկահարի կողմից մահացու վիրավորում է ստացել զինծառայող Գառնիկ Թորոսյանը: ԱԺ հայտարարությունների ժամին հայտարարեց խորհրդարանի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Ակնհայտ է, որ այս ամենն արդյունք է Ադրբեջանի ղեկավարության ֆաշիստական և հայատյաց քաղաքականության: Եվ այս ամենից հետո նրանք դեռ իրենց հասարակությունն անվանում են հանդուրժող: Կարծում եմ՝ շատերը կհիշեն, որ Երկրորդ աշխարհամարտից առաջ էլ գերմանական նացիստներն էին իրենց շարժումը կոչում քրիստոնեական: Մեկնաբանություններն ավելորդ են»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով թուրք-սիրիական սահմանի մոտ գտնվող հայաբնակ գյուղաքաղաք Քեսաբում տեղի ունեցող իրադարձություններին՝ Է. Շարմազանովը մեջբերեց Նախագահ Սարգսյանին. «Քեսաբի հայերի՝ թվով արդեն երրորդ տեղահանությունը ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության 21-րդ դարի մեխանիզմներին նետված լրջագույն մարտահրավեր է»:
Մի բան անվիճելի է՝ Քեսաբի վրա զինված հարձակումը մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտում է: Սա բացահայտ սպառնալիք է ոչ միայն տարածաշրջանային խաղաղությանը, այլև՝ ազդակ ՄԱԿ-ի և այն միջազգային կառույցների համար, որոնք զբաղվում են մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ»:

Sharmazanov: Attack on Kesab is obvious threat to regional peace
The neighboring country continues to violate the ceasefire, stubbornly rejecting the OSCE Minsk Group Co-chairs’ calls for a peaceful settlement of the Karabakh conflict, the vice speaker of Armenia’s National Assembly Edward Sharmazanov said in the parliament today.
In his words, a striking demonstration is the death of serviceman Garnik Torosian on March 24. He was shot dead by a sniper on the Line of Contact of the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan. “It is obvious that all this is a result of Azerbaijan’s policy of fascism and Armenophobia, although they call their society tolerant. I think many will recall that prior to World War II the Nazis called their movement Christian. Comment is superfluous,” Sharmazanov said.
When speaking about the recent events in the Armenian-populated town of Kesab near the Syrian-Turkish border, Sharmazanov quoted Armenian President Serzh Sargsyan as saying that “it was the third evacuation of the Armenians of Kesab. It is a most serious challenge to the 21st century minority rights protection mechanisms”.
“No doubt, the armed attack on Kesab is a flagrant violation of human rights. In addition to posing an obvious threat to regional peace, it is also a signal for the United Nations and other organizations on human rights protection,” he noted.
We would remind you that on the morning of March 21 attacks were launched on Armenian-populated town of Kesab in Syria from three border points in Turkey. Part of the Kesab population moved to mountains to escape danger, while others were temporarily evacuated to Latakia.