«Քեսաբի հարձակումը բացահայտ սպառնալիք է տարածաշրջանային խաղաղությանը»
Մեր հարևան երկիրը համառորեն մերժում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված շարունակական կոչերը և սրա վառ ապացույցն այն է, որ նախօրեին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում դիպուկահարի կողմից մահացու վիրավորում է ստացել զինծառայող Գառնիկ Թորոսյանը: ԱԺ հայտարարությունների ժամին հայտարարեց խորհրդարանի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Ակնհայտ է, որ այս ամենն արդյունք է Ադրբեջանի ղեկավարության ֆաշիստական և հայատյաց քաղաքականության: Եվ այս ամենից հետո նրանք դեռ իրենց հասարակությունն անվանում են հանդուրժող: Կարծում եմ՝ շատերը կհիշեն, որ Երկրորդ աշխարհամարտից առաջ էլ գերմանական նացիստներն էին իրենց շարժումը կոչում քրիստոնեական: Մեկնաբանություններն ավելորդ են»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով թուրք-սիրիական սահմանի մոտ գտնվող հայաբնակ գյուղաքաղաք Քեսաբում տեղի ունեցող իրադարձություններին՝ Է. Շարմազանովը մեջբերեց Նախագահ Սարգսյանին. «Քեսաբի հայերի՝ թվով արդեն երրորդ տեղահանությունը ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության 21-րդ դարի մեխանիզմներին նետված լրջագույն մարտահրավեր է»:
Մի բան անվիճելի է՝ Քեսաբի վրա զինված հարձակումը մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտում է: Սա բացահայտ սպառնալիք է ոչ միայն տարածաշրջանային խաղաղությանը, այլև՝ ազդակ ՄԱԿ-ի և այն միջազգային կառույցների համար, որոնք զբաղվում են մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ»:

Э.Шармазанов: Нападение на Кесаб – это явная угроза региональному миру
Соседняя с Арменией страна продолжает нарушать режим прекращения огня, упорно отвергая призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование карабахского конфликта. Об этом заявил сегодня в парламенте Армении вице-спикер Национального Собрания Эдуард Шармазанов.
По его словам, ярким доказательством этого является смертельное ранение 24 марта военнослужащего Гарника Торосяна от выстрела снайпера на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана. «Очевидно, что все это результат политики фашизма и армянофобии руководства Азербайджана. И после этого они еще называют свое общество толерантным. Думаю, многие вспомнят, что перед Второй мировой войной немецкие нацисты называли свое движение христианским. Комментарии излишни», - подчеркнул Эдуард Шармазанов.
Касаясь событий в армянонаселенном городе Касаб, находящемся близ сирийско-турецкой границы, Э.Шармазанов процитировал слова президента Армении Сержа Саргсяна. «Уже третья по счету эвакуация армян Кесаба является серьезнейшим вызовом механизмам защиты национальных меньшинств в 21веке», - заявил Э.Шармазанов.
«Бесспорно, что вооруженное нападение на Кесаб – это грубейшее нарушение прав человека. Это не только явная угроза региональному миру, но и сигнал для ООН и других международных организаций, которые занимаются защитой прав человека».
Напомним, утром 21 марта с трех приграничных точек Турции произошло нападение на армянонаселенный пункт Сирии – Кесап. Часть населения ушла в горы, чтобы избежать опасности, другая часть была временно эвакуирована в Латакию.