Ս. Սարգսյան. Սուտ է, որ խնդիր ենք ունեցել ռադիոակտիվ թափոնների հետ կապված
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Մեծարգո՛ պարոն վարչապետ,
Գագաթնաժողովի հարգարժա՛ն մասնակիցներ,
Ես էլ եմ միանում Նիդերլանդների հասցեին հնչեցված շնորհակալական խոսքերին՝ գագաթնաժողովը փայլուն կազմակերպելու և անցկացնելու համար:
Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է միջուկային անվտանգության խնդիրների լուծման միջազգային գործընթացներում: Սեուլի գագաթնաժողովից հետո Հայաստանը քայլեր է իրականացրել համաձայնեցված նպատակների ուղղությամբ: 2013թ. մայիսին Հայաստանը վավերացրել է «Միջուկային նյութի ֆիզիկական պաշտպանության կոնվենցիայի» 2005թ. լրացումը և «Աշխատած վառելիքի և ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման անվտանգության մասին» համատեղ կոնվենցիան: Երկու փաստաթղթերի վավերագրերն էլ հանձնվել են ի պահ ԱԷՄԳ-ին: Ամրապնդել ենք միջուկային նյութի հաշվառման և վերահսկման իրավական գործիքները՝ լրացումներ կատարելով «Խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի անվտանգ օգտագործման մասին» օրենքում:
Միջուկային ահաբեկչության վտանգի չեզոքացման ուղղությամբ 2013թ. հունվարին ԱՄՆ աջակցությամբ Հայաստանում հիմնադրվել է Միջուկային և ռադիոլոգիական նյութերի տեխնիկական և փորձաքննական լաբորատորիա: Այն զգալիորեն նպաստել է միջուկային մաքսանենգության անդրազգային սպառնալիքին արձագանքելու Հայաստանի կարողությունների բարելավմանը:
Կանխարգելման հարցերում առանցքային եմ համարում տարածաշրջանային համագործակցությունը: 2012թ. հունիսին հարևան Վրաստանի հետ մենք անցկացրեցինք զանգվածային ոչնչացման զենքերի տարածման դեմ պայքարի համատեղ միջսահմանային վարժանք:
Հայաստանը նախաձեռնել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 բանաձևի իրականացման ազգային ծրագրի մշակում` ներգրավելով ԵԱՀԿ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 կոմիտեի և Եվրոպական միության փորձագետներին:
Հարգարժա՛ն պարոն նախագահող,
Այսօրվա նիստում Ադրբեջանի Նախագահը հարց բարձրացրեց Հայաստանի Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության վերաբերյալ: Ցանկանում եմ նշել, որ մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ հայկական ատոմակայանի անվտանգության ապահովման հարցում՝ հետևողականորեն կատարելով գործակալության թիվ 640 տեխնիկական փաստաթղթով սահմանված պահանջները: Այդ մասին են վկայում ԱԷՄԳ-ի կողմից անցկացրած ՕՍԱՐՏ առաքելության արդյունքները: Ինչ վերաբերում է հնչեցված բամբասանքներին, որ իբր մենք խնդիրներ ենք ունեցել ռադիոակտիվ թափոնների հետ կապված, ապա այդպիսի սուտն առաջին հերթին անվստահության դրսևորում է միջազգային կառույցների նկատմամբ, որովհետև մենք մեր բոլոր ծրագրերը համակարգում ենք Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության հետ:

Armenian president: We never had problems with nuclear waste
Armenian President Serzh Sargsyan made a speech at the Nuclear Security Summit in The Hague, according to the presidential press service.
President Sargsyan said he joins the participants in expressing thanks to the Netherlands for the excellent organization of the summit. He stressed that Armenia is actively involved in the international processes aimed at solving nuclear security problems and since the Seoul summit the country has taken steps toward the coordinated goals.
The president said that in May 2013 Armenia ratified the 2005 amendment to the Convention on the Physical Protection of Nuclear Material and the Joint Convention on the Safety of Spent Fuel and Radioactive Waste Management. In his words, Armenia strengthened the legal instruments of control and record of nuclear materials through amendments to the Law on Safe Use of Peaceful Atomic Energy.
Serzh Sargsyan said that with the aim of neutralizing the danger of nuclear terrorism, the Laboratory for Analysis of Nuclear and Radioactive Materials was set up in Armenia in 2013 with the assistance of the U.S, which increased Armenia’s opportunities to respond to the transnational threat of nuclear smuggling, the president said noting that regional cooperation plays a key role in the prevention of such crimes.
“At the session today the Azerbaijani president raised the issue of Metsamor Nuclear Power Plant’s security. I should note that we cooperate closely with the International Atomic Energy Agency (IAEA) to ensure the security of Armenian Nuclear Power Plant, persistently fulfilling the requirements of the Agency’s technical document No 640. The results of a mission conducted by IAEA prove that,” S. Sargsyan said.
Speaking about rumors about nuclear waste problems in Armenia, the president said this information is untrue.
“As regards the rumors that we allegedly had problems with nuclear waste, such a lie is first of all a manifestation of mistrust of international structures as we coordinate all our programs with the International Atomic Energy Agency,” the Armenian president said in conclusion.