«Արթիկ» ՔԿՀ-ի աշխատակիցը աշխատանքի է ընդունվել կեղծ դիպլոմով
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում ավարտվել է ՀՀ Արդարադատության նախարարության «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի պահպանության ապահովման բաժնի երկրորդ կարգի մասնագետ Մուշեղ Վարդանյանի կողմից իրավունք վերապահող ակնհայտ կեղծ փաստաթուղթ օգտագործելու դեպքի առթիվ` ՀՀ ՔՕ 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, տեղեկացնում են ՀՔԾ լրատվական ծառայությունից:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Մուշեղ Վարդանյանը քրեակատարողական հիմնարկի ապահովման բաժնի առաջատար մասնագետի թափուր հաստիքին նշանակվելու համար օգտագործել է իրավունք վերապահող ակնհայտ կեղծ փաստաթուղթ: Նա սովորած չլինելով Ուկրաինայի Հանրապետության Ի. Ֆրանկոյի անվան Լվովի պետական տնտեսագիտական համալսարանում և տնտեսագետի որակավորում չունենալով` 2001թ. աշնանը ոմն Սերյոգայից 3000 ԱՄՆ դոլար գումարով ձեռք է բերել կեղծ դիպլոմ, որը 2013թ. սեպտեմբերի 27-ին ներկայացրել է ՀՀ Արդարադատության նախարարության «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի կադրերի և անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների խմբի ղեկավարին:
Մուշեղ Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Նախաքննությունն ավարտած քննիչը քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնել է դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:

Сотрудник УИУ пытался продвинуться по службе с помощью поддельного диплома
В Специальной следственной службе (ССС) Армении завершилось предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по ч.1 ст.325 УК Армении по факту использования специалистом второй категории отдела обеспечения охраны УИУ “Артик” Мушегом Варданяном заведомо поддельного диплома.
Как сообщается на официальном сайте ССС, следствием было установлено, что Мушег Варданян использовал заведомо подложный документ с тем, чтобы его назначили на вакантную должность ведущего специалиста.
Он, не пройдя обучения на экономическом факультете Львовского национального университета имени Ивана Франко, осенью 2001 года приобрел за 3000 долларов от некого Сережи фальшивый диплом, который 27 сентября 2013 года представил руководителю группы по работам с кадрами и персоналом УИУ “Артик”.
Мушегу Варданяну предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.325.
Следователь, завершивший расследование, направил дело с обвинительным заключением осуществляющему процессуальное руководство прокурору для утверждения и передачи в суд.