Հայ պատգամավորները հանդիպել են Բաշար Ասադին. Լուսանկար
Հայաստանից Սիրիա ուղևորված ԱԺ պատգամավորները հանդիպել են երկրի նախագահ Բաշար Ասադին: Այս մասին իր Twitter-ում գրել է Ասադն ու տեղադրել լուսանկար:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավորներ Նաիրա Կարապետյանը, Սամվել Ֆարմանյանը, Լևոն Մարտիրոսյանը և Արման Սահակյանը, անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը, «Ժառանգություն» խմբակցությունից Թևան Պողոսյանը Սիրիա են մեկնել Քեսաբում տեղի ունեցած դեպքերից հետո:
Մարտի 21-ի առավոտյան Թուրքիայի կողմից երեք սահմանային կետերից հարձակում է տեղի ունեցել Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբ ավանի վրա: Ավանից հեռացած հայերից շատերը տեղափոխվել են Լաթաքիա:

Armenian MPs meet with Bashar Assad
A group of deputies of the Armenian parliament met today with Syrian President Bashar Assad in Damascus, Assad has written on his Twitter account.
As was reported earlier, a group of deputies of Armenia’s National Assembly left for Syria in connection with the events in the Armenian-populated town of Kesab. The delegation is composed of deputies of Republican Party of Armenia (HHK) faction Ms. Naira Karapetian, Samvel Farmanian, Levon Martirosian, Arman Sahakian, independent deputy Edmon Marukian, and deputy Tevan Poghosian of Heritage faction.
On the morning of March 21 attacks were launched on Kesab from three border positions in Turkey. Some of the town residents fled to mountains to escape danger, while the others were temporarily evacuated to Latakia.