Կարինե Աճեմյան. Ադրբեջանը թունավորում է իր ժողովրդին
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Քեթրին Լիչը հայտարարել է, թե «չափազանց մտահոգիչ է, որ 20 տարի շարունակ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդները գնալով ավելի են հեռանում միմյանցից»:
Aysor.am-ի հետ զրույցում, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը այս առնչությամբ նշեց, որ իսկապես հասարակությունները հեռանում են միմյանցից, ինչն արդյունք է Ադրբեջանի կողմից պաշտոնապես իրականացվող հայատյացության քաղաքականության:
«Եթե մի երկրում, դասագրքերի միջոցով մատաղ սերնդին դաստիարակում են հայատյացության հիման վրա, այդ տարիքից հայերի նկատմամբ թշնամություն սերմանելով, պարզ է, որ ժամանակի ընթացքում հասարակությունները հեռանալու են միմյանցից»,- ասաց նա:
Պատգամավորի խոսքով՝ Ադրբեջանի իշխանությունները մի ողջ ժողովրդի թունավորում է` առանց հասկանալու, թե ինչ հետևանքներ դա կարող է ունենալ:
«Ի հեճուկս Ադրբեջանի, Հայաստանում ու Արցախում ադրբեջանցիների նկատմամբ թշնամություն չի քարոզվում, իսկ Հայաստանի նախագահը պատերազմի միջոցով ԼՂ հիմնախնդիրը կարգավորելու մասին չի խոսում: Ավելին` Հայաստանն ասել է ու շարունակում է ասել, որ խնդրի կարգավորման միակ արդյունավետ ճանապարհը բանակցություններն են և որ պատերազմը չի կարող խնդիր լուծել»,- հավալեց նա:

Власти Азербайджана травят целый народ, не задумываясь о последствиях
Посол Великобритании в Армении Кетрин Лич недавно выразила сожаление в связи с тем, что за последние 20 лет общества Армении и Азербайджана отдалились друг от друга и этот процесс продолжается.
В связи с этим депутат парламента Армении Карине Ачемян в беседе с корреспондентом Aysor.am заявила, что это является результатом осуществляемой властями Азербайджана официальной политики армяноненавистничества.
«Когда в одной стране новое поколение воспитывается учебниками на основе армяноненавистничества, с детских лет вселяется вражда по отношению к армянам, ясно, что с течением времени общества должны отдаляться», - отметила К.Ачемян.
По ее словам, власти Азербайджана травят целый народ, не задумываясь о последствиях.
«В Армении и Нагорном Карабахе нет пропаганды против азербайджанцев. Президент Армении не говорит о решении карабахского конфликта путем войны. Более того, Армения заявляла и заявляет, что единственным эффективным путем решения проблемы являются переговоры, и войны вопросы не решить», - сказала парламентарий.