Կարինե Աճեմյան. Ադրբեջանը թունավորում է իր ժողովրդին
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Քեթրին Լիչը հայտարարել է, թե «չափազանց մտահոգիչ է, որ 20 տարի շարունակ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդները գնալով ավելի են հեռանում միմյանցից»:
Aysor.am-ի հետ զրույցում, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը այս առնչությամբ նշեց, որ իսկապես հասարակությունները հեռանում են միմյանցից, ինչն արդյունք է Ադրբեջանի կողմից պաշտոնապես իրականացվող հայատյացության քաղաքականության:
«Եթե մի երկրում, դասագրքերի միջոցով մատաղ սերնդին դաստիարակում են հայատյացության հիման վրա, այդ տարիքից հայերի նկատմամբ թշնամություն սերմանելով, պարզ է, որ ժամանակի ընթացքում հասարակությունները հեռանալու են միմյանցից»,- ասաց նա:
Պատգամավորի խոսքով՝ Ադրբեջանի իշխանությունները մի ողջ ժողովրդի թունավորում է` առանց հասկանալու, թե ինչ հետևանքներ դա կարող է ունենալ:
«Ի հեճուկս Ադրբեջանի, Հայաստանում ու Արցախում ադրբեջանցիների նկատմամբ թշնամություն չի քարոզվում, իսկ Հայաստանի նախագահը պատերազմի միջոցով ԼՂ հիմնախնդիրը կարգավորելու մասին չի խոսում: Ավելին` Հայաստանն ասել է ու շարունակում է ասել, որ խնդրի կարգավորման միակ արդյունավետ ճանապարհը բանակցություններն են և որ պատերազմը չի կարող խնդիր լուծել»,- հավալեց նա:

The British Ambassador to Armenia Catherine Leach recently expressed regret that in the last 20 years the societies of Armenia and Azerbaijan have drifted apart and the process continues.
In this connection the Armenian parliamentary deputy Ms. Karine Achemian told the correspondent of Aysor.am that it is a result of the Azerbaijani authorities’ official policy of Armenophobia.
“When the younger generation of a country is brought up on the textbooks based on Armenophobia, when enmity toward the Armenians is instilled from childhood, it is obvious that the societies will gradually drift apart,” she noted.
In her words, the Azerbaijani authorities badger the entire nation, without thinking of the consequences.
“There is no propaganda against Azerbaijanis in Armenia and Nagorno Karabakh. The Armenian president does not speak about a military solution of the Karabakh conflict. Moreover, Armenia declared and continues to declare that talks are the only efficient way to solve the problem and the problem cannot be solved in a military way,” Karine Achemian said.