Պարտադիր բաղադրիչի մասով ՍԴ-ն որոշում կկայացնի հաջորդ շաբաթ
Այսօր առավոտյան, ժամը 10-ից Սահմանադրական դատարանը կսկսի խորհրդարանական ոչ իշխանական չորս ուժերի կողմից «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում մի շարք հոդվածներ հակասահմանադրական ճանաչելու հայցի քննությունը:
«Հայկական Ժամանակի» տեղեկություններով՝ իշխանությունը որոշել է շատ չհետաձգել, և լուրեր կան, որ հաջորդ շաբաթ՝ ամենայն հավանականությամբ երեքշաբթի օրը, ՍԴ-ն որոշում կկայացնի:
«Իրավիճակի նրբությունն այն է, որ թափ հավաքող «Դ!եմ եմ» շարժումը, որը պահանջում է օրենքից հանել պարտադիր բաղադրիչը, բավականին լրջացել է, ինչի արդյունքում իշխանությունները արդեն պատրաստակամություն է հայտնել քննարկել օրենքում փոփոխություններ կատարելու հնարավորությունը: Այսօր՝ ժամը 12-13-ից ՍԴ շենքի դիմաց կսկսվի «Դեմ եմ» շարժման «լուռ ակցիան», որը կշարունակվի մինչև նիստերի ավարտը»,- գրել է թերթը:

Constitutional Court to take decision on compulsory pension next week
At 10:00 am today the Constitutional Court of Armenia starts examining the appeal of the four non-coalition factions of the Armenian parliament to recognize some articles of the Law on Accumulative Pensions as unconstitutional.
According to ‘Haykakan Zhamanak’, the authorities decided not to drag out the case: there are rumors that the Constitutional Court will take a decision next week, most likely on Tuesday.
“The fact is that ‘I am against’ movement has gathered momentum, due to which the authorities expressed willingness to discuss the possibility of making amendments to the law. ‘I am against’ will stage a ‘silent protest’ outside the court at 12 pm today. The protest will last until the end of court sittings,” the paper says.