Դատարանը Վարդան Պետրոսյանին ազատ չարձակեց
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանը մերժեց դերասան Վարդան Պետրոսյանին կալանքից ազատ արձակելու մասին նրա պաշտպան Նիկոլայ Բաղդասարյանի միջնորդությունը:
Հիշեցնենք, որ ըստ Վ. Պետրոսյանին առաջադրված մեղադրանքի՝ նա 2013թ. հոկտեմբերի 20-ին, ժամը 22:10-ի սահմաններում իր անձնական օգտագործման «ԲՄՎ-320» մակնիշի ավտոմեքենան վարել է Կոտայքի մարզի Սարալանջ գյուղի կողմից դեպի Երևան քաղաքի ուղղությամբ։ Հասնելով Եղվարդ-Երևան ավտոճանապարհի 2-րդ կմ հատվածին իրականացրել է ոչ պատշաճ և վտանգավոր երթևեկություն` ավտոմեքենան վարել է բնակավայրում սահմանված թույլատրելի առավելագույնը գերազանցող առնվազն ` 71 կմ/ժ արագությամբ և երթևեկության ընթացքում միաժամանակ օգտվելով հեռախոսակապից, ինքն իրեն զրկել է ավտոմեքենայի լիարժեք կառավարումն իրականացնելու տեխնիկական հնարավորությունից, թույլ է տվել ՃԵԿ-ի 65 և 66 կետերի, ինչպես նաև «ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի 23 հոդվածի 3-րդ կետի, 24 հոդվածի 7-րդ կետի «Զ» ենթակետի պահանջներին հակասող գործողություններ, ստեղծել է վթարային իրադրութուն, որի արդյունքում ավտոմեքենան դուրս է բերել երթևեկելի մասից դեպի աջ և առջևի մասով ընդհարվել է հողածածկ կողնակում կանգնած վիճակում գտնվող «Վազ 21214» մակնիշի ավտոմեքենայի հետևի մասին, որի հետևանքով «Վազ -21214» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղևորներ էդվարդ Արթուրի Հակոբյանին և էդգար Հայկի Հակոբյանին անզգուշությամբ պատճառել է մահ, Տաթևիկ Արթուրի Հակոբյանի առողջությանը, ծանր վնաս` որպես կյանքին վտագ սպառնացող, Հայկ Մարտիրոսի Հակոբյանի, էմմա Հայկի Հակոբյանի ինչպես նաև ավտովարորդ Արթուր Մարտիրոսի Հակոբյանի առողջությանը, միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով: Այս մասին Aysor.am-ը տեղեկանում է Դատական տեղեկատվական համակարգից:

Court rejects petition for release of Vardan Petrosian
The Kotayk regional court of general jurisdiction has rejected the petition of well-known actor Vardan Petrosian’s lawyer, Nikolai Baghdasarian asking to change arrest as the measure of restraint chosen for Vardan Petrosian.
We would remind you that Vardan Petrosian was charged with exceeding the speed limit while driving his BMW-320 on the road from Saralanj village in Kotayk province to Yerevan. He was also charged with driving while using a mobile phone.
So he committed actions contradicting clauses 65 and 66 of the road regulations and Article 23 and 24 of the RA Law on Traffic Safety, as a result of which his car left the road and crashed into a VAZ-21214 parked on the roadside.
Two passengers of VAZ-21214 – Edward and Edgar Hakobian died. Several other passengers were injured: grave damage was done to health of Tatevik Hakobian and medium gravity damage was done to health of passengers Hayk Hakobian and Emma Hakobian and the driver Arthur Hakobian.
Vardan Petrosian was charged under Article 242 part 2 of the Criminal Code – violation of traffic regulations and motor vehicle operation rules, which is punishable by 4-10 years in prison.